Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Bakken Bears

Nymburk fik revanche mod Bakken Bears

I aftes lagde Bakken Bears ud i Champions League, men det blev ikke lige den start man kunne have håbet på. Modstanderen var CEZ Nymburk, som man også mødte i sidste års Europe Cup. Her blev det til en sejr på hjemmebane til Bakken Bears, så der var lagt op til revanche for tjekkerne.

Bakken Bears startede ellers kampen flot, og specielt Akoon-Purcell, viste endnu engang glimt af sit store talent, med et par vilde dunks. Bl.a. dette 360 graders dunk.

Men selvom det hele kørte på skinder, og man stod i en god position, oppe med seks, ved pausen. Så kostede kampen kræfter for de hårdt pressede bears-spillere. Nymburk skruede op for intensiteten, samtidig med at Bakken slet ikke kunne finde noget flow i anden halvlegs start. Derudover begyndte gæsternes Bryon Allen at komme i hopla. Han stod for 25 point i kampen, hvor af de 23 kom i anden halvleg. En nød som Bakken aldrig fik knækket.

Ikke nok med Bryon Allens storspil i anden halvleg, så knækkede Baken nakken, da Nymburk gik på et 17-1 run i fjerde periode. Holdet så trætte ud, og havde ingen svar at give på tjekkernes solide spil. Dermed blev det til et lidt for stort nederlag på 57-75 i premieren i Champions League. Der var dog rosende ord fra tjekkernes træner Ronen Ginzburg.

”Selvom vi tabte sidste år, så synes jeg de er et bedre hold i år. Jeg synes de har et mere atletisk hold, og måske et af de mest atletiske hold i europa. De spiller et solidt forsvar, som der bestemt ikke er let at spille i mod. Og ja, jeg synes de er et bedre hold end sidste år, og i år tror jeg de vil tage mesterskabet… Altså i Danmark.” Rundede tjekkernes træner af, til stor latter ved pressekonferencen efter kampen.

”I første halvleg holdte vi os til det vi kender, i anden halvleg holdte vi egentlig fast i forsvaret, men kom slet ikke frem til det vi plejer offensivt da det endelig galt,” fortalte DeVaughn Akoon Purcell.

”Vi lod det glide lidt væk i slutningen af første halvleg, og i anden kunne vi slet ikke finde rytmen. Vi havde ingen kontrol over kampen, selvom vi stadig var med i den. Fra 56-57, tabte vi 19-1 eller 17-1, og det var elendigt. Det var min skyld, da jeg ikke fik roteret som vi plejer. Det var derudover første gang, vi virkelig blev pressede. Vi blev trætte på det forkert tidspunkt,” sagde Bakken Bears-træner Steffen Wich, og lagde derudover stor vægt på at, reboundspillet er holdets akillessene i øjeblikket, og er et punkt der skal arbejdes med i den kommende tid.

Du kan se highlights fra kampen herunder:

Foto. BasketballCL.com

Skrevet af

Casper er 34 år og partner i Fullcourt.dk Aps. Han står primært for den daglige drift af virksomheden bag hjemmesiden, og sørger for at al det tekniske omkring siden fungere. Derudover bidrager han med korte artikler og posts fra primært dansk basket.

Andre artikler med dette emne

Bakken Bears

Det danske dynasti har kvalificeret sig til Champions League-kvalifikationen, der finder sted i september.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Bakken Bears

På det personlige plan har han hevet flere priser hjem - og mandag aften gjorde han det så igen.

Bakken Bears

Bakken Bears blev budt op til dans i Næstved, men viste klassen og kunne dermed lade sig kåre som danske mestre.

Bakken Bears

Klubben fra Aarhus sikrede sig torsdag aften en sejr, der sender aarhusianerne på guldkurs.

Bakken Bears

Bakken Bears stod med ryggen mod muren mandag aften, og det håndterede aarhusianerne med bravour.

Bakken Bears

Torsdag aften udspillede der sig et kæmpe drama i Basketligaen, da DM-finalerne blev fløjtet igang.

Bakken Bears

Bakken Bears knuste Horsens på ny og er dermed klar til DM-finalen for den 24. gang i streg.