Australien var de første, ved dette OL, som kunne yde modstand til de amerikanske megastjerner. USA var til halvleg bagud med 5 point, men de amerikanske stjerner vendte dog problemet til en 98-88 sejr.
The Boomers startede kampen med at imponere, de var flere gange i første periode var de foran, men de fik aldrig slået et rigtig hul til amerikanerne i første periode.
Det var først da anden periode startede at australierne fik slået et hul, det var især den nuværende San Antonio Spurs-spiller, Patty Mills, som spillede godt. Mills var kampens topscorer fra Australien, han sluttede kampen med 30 point og 2 rebounds.
Læs også: Frankrigs sejr over Serbien til en tredjeplads i gruppe A
Da første halvleg var ovre, stod der 54-49 i Australiens favør. Men efter halvlegen startede amerikanerne med et 9-0 run, Australierne fik først lukket hullet i slutningen af fjerde periode. Men kampens topscorer, Carmelo Anthony ville det anderledes, han satte to tre’er inden fjerde periode, hvilket betød at USA førte 78-74 inden fjerde periode.
Det var helt tydeligt at USA, var væsentligt mere tændte, end de var i den forrige to kampe, noget som var med til, at australierne aldrig kom tilbage i kampen, selvom de flere gange var tæt på at komme op, så viste amerikanerne deres klasse. Kampen endte 98-88, en sejr som man havde spået større.
Kampens topscorer, blev som sagt Carmelo Anthony med 31 point, mens Patty Mills scorede 30 point for Australien. Udover en velskydende Patty Mills, så havde Australien også en velspillende Matthew Dellavedova, som sluttede kampen med 13 point, 11 assist og 3 rebounds.

Kampen blev meget speciel for Carmelo Anthony (Foto: Fiba.com)
Kampen bliver helt sikkert noget, som Carmelo Anthony ikke lige glemmer, for med hans 31 point blev han den nye all-time topscorer for USA. En topscorerliste hvor han i nattens kamp overhalede LeBron James og David Robinson.
Det er ikke den eneste rekord Carmelo Anthony har ved OL, ved det sidste OL i London, scorede han 37 point på 13 minutter i en kamp mod Nigeria, en kamp som amerikanerne vandt med 83 point.
Carmelo Anthony spiller til dagligt for New York Knicks, hvor han blandt andet spiller med den tidligere MVP, Derrick Rose, franskmanden, Joakim Noah og den unge lette Kristaps Porzingis.
Læs også:
Ny storsejr til USA, dog ikke uden besvær
Jeg er Fullcourts chefredaktør. Jeg har det overordnet ansvar for sidens indhold, og jeg brænder for alt basketball, hvor jeg bidrager til både NBA- og Basketligadelen af siden.









































































