Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Tre i træk: Rabbits udspiller Vejen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.

Foto: Casper Theilgaard

Fullcourt i Svendborg📍

Fredag aften stødte Svendborg Rabbits og BK Vejen hovederne sammen i en affære, som værterne trak sig bedst ud af.

Arena Svendborg lagde rammerne for et opgør med højt tempo fra første sekund, men spillerne skulle dog bruge lidt tid på at komme i gang. Da mandskaberne kom op i omdrejninger udviklede det sig til en tempofyldt affære.

Gæsterne kom bedst fra start og var hurtigt foran med 10-5. Derfra fik Mads Andersen pisket sine tropper i gang, hvorfra man sammensatte et 14-2 run inden BK Vejnens træner, Dimitris Sarikas, så sig tvunget til at tage en timeout.

Der var stor forskel at spore på skudprocenterne, da første periode var afsluttet. Værterne skød hele 75 procent fra gulvet, hvor gæsterne måttet se sig tilfreds med 46 procent.

I kampens anden periode fortsatte Svendborg med det samme sprudlende angreb, og man kunne derfor udbygge føringen til 44-20 efter bare fem minutters spil. Vejens offensiv kæmpede, i modsætning til kampen mod BMS Herlev, med at få pointene på tavlen, men formåede dog at holde Rabbits’ føring nogenlunde stabil resten af perioden.

Det var især i rebound-spillet, at hjemmeholdet var dominerende. Ved pausen førte man dette aspekt med 24 mod Vejens 10, hvilket var medvirkende til fynboernes pauseføring på 55-35.

Efter pausen udbyggede Rabbits hurtigt føringen efter et 8-2 run, hvorfra kampens rytme blev lammet af en lang række spilstop. BK Vejen fik aldrig dæmmet op for et flyvende Svendborg-mandskab, men sydjyderne fik stoppet blødningen.

I kampens sidste periode gjorde Mads Andersens tropper arbejdet færdigt, selvom gæsterne fra Vejen gjorde alt i deres magt for at pynte på resultatet. Det var ikke nok, hvorfor slutresultatet lød på 102-74.

Hjemmeholdets profil Amare Miller førte offensiven an og sluttede opgøret med 22 point, 13 rebounds og fire assists. Hos gæsterne var det kaptajnen Day Waters, der skilte sig ud med sine 26 point, seks rebounds og fem steals.

I den kommende uge skal Svendborg Rabbits, et smut til Gladsaxe for at møde denne sæsons oprykkere. Opgøret løber af stablen onsdag aften klokken 20:00.

Derimod venter der BK Vejen en hjemmekamp torsdag aften, når Værløse Blue Hawks gæster Vejen Idrætcenter, hvor der er tipoff klokken 19:00.

Skrevet af

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

BK Vejen fik gang i den helt store målmaskine lørdag eftermiddag, og en af dem, der sprudlede, var amerikanske Chris Holley.

Basketligaen

BMS Herlev og BK Vejen slog lørdag eftermiddag hovederne sammen, og her var det gæsterne, der stod tilbage med den største tilfredshed.

Basketligaen

BK Vejen og klubbens nye head coach, Dimitris Sarikas, fik ikke nogen ønskestart på Basketligaen torsdag aften, men alligevel er han tilfreds.

Basketligaen

Samarbejdet stoppede før det for alvor begyndte: Sydfynsk klub og ung amerikaner skilles efter kun to kampe.

Basketligaen

Det er alle over samme kam, fortæller Bastian Fallesen efter torsdagens nederlag til Bears Academy.

Basketligaen

BK Vejen skød torsdag aften deres anden sæson i Basketligaen i gang på hjemmebane, men måtte hurtigt erkende, at man havde mødt sin overmagt.

Basketligaen

Boden Skunberg debuterede for Horsens IC torsdag aften, hvilket han gjorde med bravur, da han sluttede som kampens topscorer.