Når kalenderåret skifter til 2020 går vi også kvartfinalerne i Landspokalturneringen i møde. Efter Falcons sejr over BK Amager er der syv ligahold og ét 1. divisionshold blandt de sidste otte.
De fire kampe er:
- Falcon vs. Bakken Bears
- EBAA vs. Randers Cimbria
- Svendborg Rabbits vs. Team FOG Næstved
- Copenhagen Basketball vs. Horsens
Vinderne af kamp et og to møder hinanden i den ene semifinale, mens vinderne af kamp tre og fire møder hinanden i den anden.
Falcon starter showet og tager i mod Bakken Bears fredag d.3. januar i Bülowsvejhallen på Frederiksberg. Med holdets mange erfarne spillere, skal man ikke underkende københavnernes chancer for at levere en god kamp mod mestrene fra Århus.
Kamp to og fire byder på møder mellem et Pro A og B hold. Holdene kender hinanden og Pro A-holdene er store favoritter. Kamp tre mellem Svendborg og Næstved er det eneste møde mellem to Pro A hold. Sidste gang de to hold mødtes var tilbage i oktober, hvor Kaninerne vandt en tæt kamp med fem point på hjemmebane.









































































