Svendborg Rabbits har et af de mest pressede programmer af holdene i Basketligaen. Så da deres tidligere finske center, Ilmari Toikkanen, måtte bede om at få sin kontrakt ophævet, havde Troels Mortensen travlt med at finde en ny spiller, som kan fylde den manglende plads.
Nu er den spiller fundet. Valget faldt på den 204 centimeter høje Kevin Marfo. Han kommer til Svendborg efter et ophold i italiensk basketball og et kort ophold i fransk basketball, hvor han sammen med klubben, Etoile Angers Basket, blev enig om at ophæve samarbejdet.
Statistikker i Europa
Da Kevin Marfo begyndte sit eventyr i europæisk basketball var det i Italien. Der spillede han for den italienske klub Moncada Energy Agrigento, der spiller i den næstbedste række. I den sæson snittede han nogle flotte tal med 14,1 point, 8,2 rebounds og 2,0 assists per kamp.
Helt den samme succes havde han ikke i Frankrig, da han skiftede til Etoile Angers Basket. Der snittede han 6,5 point, 4,7 rebounds og 1,0 assists. Han spillede dog også næsten ni minutter mindre i snit for den franske klub, end han gjorde, da han løb rundt i Italien.
Jeg hedder Rasmus, og jeg er Fullcourts Basketligaen-redaktør. Jeg brænder for dansk basketball og kan oftes finde i de danske basketballhaller, når der er kamp. Når jeg ikke ser basketball, så læser jeg Journalistik på Syddansk Universitet.