Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Svendborg fortsatte sejrsstimen i Aarhus

Svendborg Rabbits var kun otte mand mod Bears Academy, men det stoppede ikke brandvarme Rabbits. De slog Bears Academy med 81-100 i Vejlby Risskov Hallen.

Foto: Robert Dines Rasch

Tre sejre i tre spillede kampe. Svendborg Rabbits har fået den bedst tænkelig start på slutspillet. Ikke kun har Rabbits vundet de første kampe. De har vundet alle kampene overbevisende. Det blev også en overbevisende sejr onsdag aften over Bears Academy. Slutresultatet af den kamp blev 81-100 til udeholdet fra Svendborg.

Svendborgs otte mand var nok til at slå Bears Academy, som havde 12 mand på deres holdkort. Begge mandskaber havde fem spiller, som scorede +10 point i kampen.

Kampens topscorer skulle findes på det vindene hold. Aaron Levarity sluttede kampen med 22 point og 7 rebounds. Bears Academys topscorer blev Jacob Sinding Vistisen. Han sluttede af med flotte 17 point i nederlaget til Rabbits.

To bænk spillere i kampens bedst line-up

Selvom Svendborg Rabbits kun havde tre spillere med på bænken, så var to af dem en del af Svendborgs bedste line-up i kampen. Når bænkspillerne, Oscar Jørgensen og Nicklas Jønsson, spillede sammen med starterne, Sebastian Åris, Fenton Bradley og Aaron Levarity, havde Svendborg aftenens bedste line-up på banen. Med de fem spillere på banen havde Svendborg en +/- på +11 point som betyder, at Rabbits “vinder” kampen med 11 point, når de fem spillere er på banen sammen.

I Bears Academys næste kamp spiller modstanderen i en gul uniform. Horsens IC kommer forbi Aarhus den 21. marts, og kampen begynder kl 18:30 i Vejlby Risskov Hallen.

I Svendborgs næste kamp skal de møde deres hidtil sværeste modstander i slutspillet. Bakken Bears, som lige er kommet i semifinalen i FIBA Europe Cup, skal forsøge at ødelægge Svendborgs sejrsstime på mandag den 21. marts. Kampen mellem de to tophold begynder kl 19:00 i Svendborg.

Jeg hedder Rasmus, og jeg er Fullcourts Basketligaen-redaktør. Jeg brænder for dansk basketball og kan oftes finde i de danske basketballhaller, når der er kamp. Når jeg ikke ser basketball, så læser jeg Journalistik på Syddansk Universitet.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.

Basketligaen

BMS Herlev og BK Vejen slog lørdag eftermiddag hovederne sammen, og her var det gæsterne, der stod tilbage med den største tilfredshed.

Basketligaen

Samarbejdet stoppede før det for alvor begyndte: Sydfynsk klub og ung amerikaner skilles efter kun to kampe.

Bakken Bears

Der var torsdag aften lagt op til en vaskeægte klassiker i dansk basket, da Bakken Bears og Horsens IC tørnede sammen. Efter en tæt...

Basketligaen

Boden Skunberg debuterede for Horsens IC torsdag aften, hvilket han gjorde med bravur, da han sluttede som kampens topscorer.

Basketligaen

Horsens IC hentede torsdag aften sæsonens første sejr i sæsonåbneren, og allerede nu mærker en af klubbens profiler nogle forandringer efter trænerskiftet.

Basketligaen

Torsdag aften blev den nye sæson af Basketligaen skudt i Arena Svendborg, hvor et velspillende Horsens-mandskab snuppede sæsonens første sejr.