Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Rabbits siger farvel til finsk fyrtårn

Svendborg Rabbits finske center, Ilmari Toikkanen, har bedt om at få sin kontrakt ophævet i den sydfynske klub. Det skriver Fyns Amts Avis.

Matthias Storgaard - Stuntdouble Media

Svendborg Rabbits er blevet en profil fattigere. Ilmari Toikkanen har anmodet om at få sin kontrakt ophævet i den sydfynske klub, da han savner sin familie i Finland. Det skriver Fyns Amts Avis.

Ilmari Toikkanen nåede at spille 12 kampe for Svendborg Rabbits, hvor det blev til 3,6 point og 3,2 rebounds i gennemsnit per kamp.

I artiklen fra Fyns Amts Avis fortæller Rabbits-direktøren, Troels Mortensen, at man gået på udgik efter spillere, som kan fylde de tomme pladser ud på Rabbits holdkortet.

Det var nemlig ikke kun den finske center, der spillede sin sidste kamp for holdet fra Svendborg. Martin Lindholm Christiansen har også valgt at stoppe, da han og kæresten venter et barn til januar, som han har valgt at prioritere.

 

Jeg hedder Rasmus, og jeg er Fullcourts Basketligaen-redaktør. Jeg brænder for dansk basketball og kan oftes finde i de danske basketballhaller, når der er kamp. Når jeg ikke ser basketball, så læser jeg Journalistik på Syddansk Universitet.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.

Basketligaen

BMS Herlev og BK Vejen slog lørdag eftermiddag hovederne sammen, og her var det gæsterne, der stod tilbage med den største tilfredshed.

Basketligaen

Samarbejdet stoppede før det for alvor begyndte: Sydfynsk klub og ung amerikaner skilles efter kun to kampe.

Bakken Bears

Der var torsdag aften lagt op til en vaskeægte klassiker i dansk basket, da Bakken Bears og Horsens IC tørnede sammen. Efter en tæt...

Basketligaen

Boden Skunberg debuterede for Horsens IC torsdag aften, hvilket han gjorde med bravur, da han sluttede som kampens topscorer.

Basketligaen

Horsens IC hentede torsdag aften sæsonens første sejr i sæsonåbneren, og allerede nu mærker en af klubbens profiler nogle forandringer efter trænerskiftet.

Basketligaen

Torsdag aften blev den nye sæson af Basketligaen skudt i Arena Svendborg, hvor et velspillende Horsens-mandskab snuppede sæsonens første sejr.