Tirsdag udgav DBBF følgende pressemeddelelse:
Kl.10.00 blev der tirsdag trukket lod til pokalturneringen for seniorer herre og damer, til at forestå lodtrækningen var Kristian Gram, specialstuderende i statskundskab og Daniel Mortensen sportsmanagementstuderende. Begge uafhænge af klubtilhørsforhold ift. de trækninger de stod for.
Damer 1/8 skal være afviklet senest den 25. oktober 2013
Oversidder: Høbas(1DD)
Falcon(DL)-Hørsholm 79´ers(DL)
Brønshøj(1DD)-BMS(1DD)
Aalborg(1DD)-Lemvig(DL)
Horsens BC(DL)-Stevnsgade(DL)
Aabyhøj(DL)-Værløse(DL)
Roskilde(2DD)-SISU(DL)
Virum(DL)-BK Amager(DL)
Herrer Øst 1/32 skal være afviklet senest 20. september 2013Holbæk(OPR)-Stevnsgade(1DH)
Egedal(3DH)-Lyngby(3DH)
Attila(OPR)-Glostrup(1DH)
Viby 2.0(3DH)- BMS(1DH)
Greve(2DH)-Køge(1DH)
USG(2DH)-ALBA(1DH)
Gladsaxe(3DH)-BK Amager(1DH)
Skjold Birkerød(2DH)-Brønshøj(2DH)Oversidder: Jonstrup(1DH), Virum(1DH), Høbas(2DH)
Obligatoriske oversiddere(BL): Værløse, SISU, Næstved, Hørsholm 79´ers, FalconHerrer Vest 1/16 skal være afviklet senest den 4. oktober 2013
Lemvig(1DH)-Ålborg Vikings(BL)
Horsens IC(BL)-Bakken Bears(BL)
AGF(2DH)-Svendborg Rabbits(BL)
Odense(2DH)- Viby(2DH)
BMI(1DH)-Dark Horses(2DH)
Vejle(3DH)-Haderslev(2DH)
Åbyhøj(2DH)-Århus BF(1DH)
B71 Holsterbro(3DH)-Randers Cimbria 2010(BL)
Terminer:(Se også afsnit om afvikling nedenfor)
1. runde (1/64) skal være afviklet senest 6. september 2013
2. runde (1/32) skal være afviklet senest 20. september 2013
3. runde (1/16) skal være afviklet senest den 4. oktober 2013
4. runde (1/8) skal være afviklet senest den 25. oktober 2013
5. runde (1/4) skal være afviklet senest den 15. november 2013
6. runde damer (1/2) skal være afviklet senest den 12. december 20136. runde herrer (1/2) skal være afviklet senest den 12. december 2013
Finalerne afvikles 19. januar 2014 i Forum Horsens.Der tages forbehold for evt. ændringer.
Afvikling:
Den arrangerende klub har ansvaret for, at de indledende runder (1-5) afvikles på hverdage, som skal være enten tirsdage, onsdage eller torsdage. Kun hvis begge klubber er enige, kan de indledende runder afvikles på mandage, fredage eller i weekends.Derudover gør vi opmærksom på følgende:
En spiller må gerne spille for flere klubber i den samme pokalturnering, hvis reglerne om klubskifte er overholdt.
Spilleberettiget i landspokalturneringen er enhver spiller, der på kampdagen er spilleberettiget for det på gældende hold i den almindelige gennemgående turnering.
DBBF påsætter dommere til samtlige kampe. Derfor skal kamptidspunkter indsendes til forbundet senest 7 hverdage før kampen finder sted. Såfremt dette ikke sker, kan det ikke påregnes, at der bliver påsat dommere.
Klubberne betaler selv for dommerne til og med 1/16-finalerne. Dommernes udgifter (dommerhonorar + kørsel) deles ligeligt mellem de 2 hold. Fra og med 1/8-finalerne betaler hjemmeholdet dommerhonorar for begge dommere. Kørsel og evt. diæt afregnes gennem DBBF.
Der henvises i øvrigt til propositioner for LP-turneringen for seniorhold, som findes på www.basket.dk.
Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.
