Den første kamp ved ottendedelsfinalerne blev i dag spillet ved middagstid, og den kamp stod mellem Letland og Slovenien.
Det blev en utroligt tæt kamp hele vejen igennem, man skulle faktisk helt hen til de sidste 4 minutter af kampen, før Letland kunne trække fra. Efter 7(!!) brændte 3ere i træk, fik de endelig hul på bylden, og det gav dem et 8-0 run. Det betød at de kom op med 10 inden de sidste minutter. Den føring kom Slovenien sig aldrig over, og så var der i sidste ende egentlig ikke rigtig tvivl om udfaldet af kampen.
Kampen blev afgjort på skudprocenter, hvor Slovenien ramte horrible 36% fra gulvet. Letland var derimod ufatteligt skarpe i kampen, de omsatte 49% af skudende til point.
Kampens spiller blev Letlands Janis Strelnieks (Billede), med 17 point, 8 assist og 6 rebounds.
http://youtu.be/C73SGUGrTq4
Foto: IBA Ciamillo Castoria Matthaios
Casper er 34 år og partner i Fullcourt.dk Aps. Han står primært for den daglige drift af virksomheden bag hjemmesiden, og sørger for at al det tekniske omkring siden fungere. Derudover bidrager han med korte artikler og posts fra primært dansk basket.









































































