Damian Lillard fik debut for Milwaukee Bucks.
Her skulle de natten til fredag møde Philadelphia 76ers i begge holdenes premiere for 2023/24-sæsonen.
Hjemmeholdet Bucks havde kontrollen i det meste af kampen, men i fjerde periode kom 76ers tilbage, og det skulle blive en tæt affære.
Det trives Bucks’ helt nye stjernespiller i, og Lillard fortsatte til slut, hvad der allerede havde været en flot kamp. Han sluttede med 39 point, hvor 14 af dem kom i fjerde periode. Derudover stod han også for otte rebounds og fire assists.
Det var nok til, at Bucks kunne tage sæsonens første sejr med et enkelt point. Det endelige resultat blev 118-117.
Gæsterne fra Philadelphia fik store præstationer fra flere spillere, hvor Tyrese Maxey førte an med 31 point og otte assists. Derudover imponerede Kelly Oubre Jr også i sin 76ers-debut, hvor han scorede 27 point. Den forsvarende MVP, Joel Embiid, haltede lidt efter med 24 point, syv rebounds og seks assists.
En anden tidligere MVP i Giannis Antetokounmpo havde heller ikke den store offensive aften. Han supplerede med 23 point og 13 rebounds
James Harden var ikke at finde på banen, efter han ikke har været til 76ers træninger i et forsøg på at skubbe sig ud af klubben.
Et afgørende øjeblik i kampen var en fremragende aktion fra Damian Lillard, hvor han ryster en forsvarsspiller af sig og sænker en treer med lidt mere end ét minut tilbage.
(Se spillet herunder)
DAMIAN LILLARD AS ADVERTISED. pic.twitter.com/NuqdzO4dzm
— Milwaukee Bucks (@Bucks) October 27, 2023
Jeg er 23 år gammel og er NBA-redaktør på siden. Ved siden af læser jeg journalistik på Roskilde Universitet.