fbpx
Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Nyhedsoversigt

BK Amager skriver med amerikaner

BK Amager har onsdag offentliggjort, at de har hentet en ny amerikaner til klubben

Foto: Robert Dines Rasch

Navnet på den nyeste mand på blokken hos BK Amager er Mitch Pelissier.

Amerikanske Mitch Pelissier kommer til Amager efter to sæsoner i Albanien hos Teuta. Pelissier var med til at vinde det albanske mesterskab og den albanske pokalturnering i sidste sæson, og han havde dertil det femtehøjeste pointsnit i den bedste albanske række.

Pelissier spiller point guard, måler 190 centimeter og er 24 år gammel.

Mitch Pelissier får debut for BK Amager i dag, onsdag, mod Bears Academy.

Pelissier er den anden amerikaner i truppen hos BK Amager. Udover ham har de James Tyrelle Young. Tidligere på sæsonen havde de også Jordan Dallas, der dog forlod klubben efter ni kampe.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

De næste 2 år streames alle Basketliga-kampe på Ekstra Bladet+.

Bakken Bears

Anders Sommer tager skridtet direkte fra Basketligaen til EuroLeague.

Basketligaen

Trupbygningen i Svendborg Rabbits skrider stille og roligt frem, og tirsdag eftermiddag løftede klubben sløret for endnu en spændende tilgang.

Basketligaen

Vejen Basket er godt i gang med sammensætningen af næste sæsons trup.

Basketligaen

Mathias Bak Christensen er igen at finde på holdkortet hos BC Copenhagen.

Basketligaen

Amerikanske Max Murrell er ny mand i Holbæk-Stenhus.

Basketligaen

Martin Poulsen er blevet udstyret med en ny aftale i BC Copenhagen.

Bakken Bears

Bakken Bears har forstærket truppen med amerikanske Sam Sherry, der kommer til klubben på en etårig aftale.