Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Bakken Bears

Bakken Bears assistenttræner lander cheftræner job i Tyskland

Efter onsdagens triumf i ENBL har Bakken Bears meddelt, at deres tyske assistenttræner, Florian Wedell, rejser tilbage til Tyskland, hvor han har landet jobbet som cheftræner i den tyske klub BBC Bayreuth.

Foto: @Basketfotografen

To mesterskaber, en pokaltitel og seneste pokalen i ENBL.

Det nåede Florian Wedell at vinde som assistenttræner hos Bakken Bears i de to sæsoner, han nåede at være med på bænken, men nu vender han tilbage til Tyskland, hvor der venter et cheftrænerjob på ham.

Den succesfulde assistenttræner har fået jobbet som cheftræner i den tysk klub BBC Bayreuth, der lige nu spiller i den næstbedste række i Tyskland.

Florian Wedell kommer til den tyske klub på en to-årig kontrakt. Han tager resten af sæsonen i Basketligaen, inden han tager til den nye klub i  juni, for at begynde sit arbejde med forberedelsen til den kommende sæson, skriver den tyske klub på sin hjemmeside.

“To fantastiske år i Aarhus”

I opslaget på Facebook, hvor Bakken Bears offentliggjorde nyheden om afskeden med den tyske assistent, fortæller Florian Wedell om sin tid omkring holdet fra smilets by.

“I to fantastiske år i Aarhus har vi skabt mange fantastiske minder sammen. Jeg er meget taknemmelig for det og for den måde, alle i Bakken Bears fik min kone og jeg til at føle os hjemme. Jeg ser frem til den sidste del af sæsonen og efter den store succes i går i ENBL, er vi alle sultne efter mere,” fortæller Wedell til Bakken Bears Facebookopslag.

Florian Wedell kom til Bakken Bears i sommeren 2022, hvor han byttede jobbet som assistenttræner i Bayern München Basketball ud med jobbet i Aarhus.

 

Jeg hedder Rasmus, og jeg er Fullcourts Basketligaen-redaktør. Jeg brænder for dansk basketball og kan oftes finde i de danske basketballhaller, når der er kamp. Når jeg ikke ser basketball, så læser jeg Journalistik på Syddansk Universitet.

Andre artikler med dette emne

Bakken Bears

Fredag aften blev endestationen for de danske mestre, Bakken Bears, der måtte se sig slået i kvalifikationen til Basketball Champions League.

Bakken Bears

Bakken Bears åbnede den nye sæson med avancement i Champions League-kvalifikationen.

Bakken Bears

Bakken Bears har endnu engang været på rov hos sit eget akademi, hvor endnu en spiller netop er blevet forfremmet til førsteholdet.

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Bakken Bears

Det danske dynasti har kvalificeret sig til Champions League-kvalifikationen, der finder sted i september.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.