Det vakte en del forundring hos Næstvedfansene, da de pludselig kunne læse om, at Alexander Bak igen var en del af holdet på Sydsjælland. Den tidligere landsholdsspiller forlod Næstved i 2016 til fordel for Svendborg efter to år i klubben.
Den seneste sæson har Alexander Bak brugt i spanske Avila. De hører til dagligt til i LEB Silver, der er den tredjebedste række. Her spillede Bak 28 kampe, hvor han i snit scorede 3,8 point og tog 1,4 rebound.
“Jeg ville gerne have fortsat i Spanien, da det var en spændende udfordring, men det rigtige tilbud viste sig ikke. Derudover er jeg blev optaget til at begynde på en kandidat i København, og jeg indså, at det ikke ville være optimalt at studere fra udlandet af.”
“Så valget faldt på Næstved, da det er den Pro A klub, der er tættest på København, og samtidig har jeg jo haft to rigtig gode sæsoner her tidligere. Vi har et spændende hold, og hvis vi kan lære at spille godt sammen, kan det blive en rigtig sjov sæson.”
Som rigtig mange danske basketspillere er en kontrakt i udlandet et tiltalende tilbud om at opleve noget andet så som nye kulturer, mennesker eller prøve sit niveau af et andet sted end i Danmark.
Selvom det blot blev til en enkelt sæson for Alexander Bak i det spanske, så er han tilfreds med sit ophold. Om det igen på et tidspunkt bliver til et nyt eventyr for Bak skal stå hen i det uvisse, men han føler bestemt, at han har kunne tage noget med hjem i bagagen.
“Sæsonen i Spanien var bestemt et friskt pust efter at have spillet så mange år i Danmark. Det er altid godt at blive udfordret en gang i mellem, og det gjorde jeg ved blandt andet at bo med en holdkammerat, der ikke kunne et ord engelsk.”
“Jeg skulle også tilvænne mig en anden form for basketball, og så bare leve i et andet miljø væk fra trygge rammer. Jeg har bestemt taget venskaber og gode minder med fra det udlandsophold.”
Alexander Bak og Team FOG Næstved-holdet var torsdag aften i aktion i Horsens, hvor det blev til en flot sejr til gæsterne på 92-90.
Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.









































































