Albany var tæt på at tabe en 19 points føring, men holdt hovedet koldt ved straffelinjen og holdt fast i en 71-64 sejr imod Mount St. Mary Mountaineers.
Banens mindste spiller, Albanys point guard DJ Evans, blev den store helt. Ikke nok med at han var kampens topscorer med 22 points, hvilket var en tangering af hans karrierebedste. Han tog også karrierebedste 9 rebounds, og scorede to gange fra straffelinjen med 13 sekunder igen, hvilket øgede forspringet til 69-64, dvs. to boldbesiddelser.
Det så ellers ud til, at Mountaineers havde ændret kampens momentum, da de begyndte at ramme deres treere fra midten af 1. halvleg, hvor de gik fra 2-21 til 20-21 på fem minutter. Især bænkspilleren Will Miller var varm bag trepointslinjen, hvor han ramte 7 af sine 12 skud i løbet af kampen.
Læs også: Stigning i tilskuertallet i Basketligaen
Men Albany fik stoppet blødningen, og havde stor succes med at bevæge bolden i angrebet, før de angreb kurven. Gennem kampen fastholdt de en scoringsprocent på 57,4, og det var nok til at tage stikket hjem til sidst.
Albanys danske guard, Anders Haas, havde i lyset af sine holdkammeraters succes og den tætte afslutning ikke den store chance for at komme på banen, og det gjorde han da heller ikke. Næste gang han får chancen er i morgen, når Albany møder 1. seedede i Syd, Florida Gators.
(Foto: greatdegree – Flickr)
Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.
