Resultatet blev 54-53, og det var til sidst to straffekast til Schweiz som desværre afgjorde en tæt, intens og nervepirrende kamp. Danmark kan derfor gøre status her inden turneringens hviledag, med én sejr og to nederlag.
Danmark startede med Oscar Quackenbush, Andreas Gramstrup, Mikkel Hauge, Thomas Bjarkason og Emil Freese-Vilien. Sidstnævnte Emil Freese-Vilien imponerede med tolv point, fire rebounds og 80% fra gulvet.
Vejen til nederlaget kunne ligge i det store forskel på antallet af skud. Danmark havde kun 48 skud i kampen, mens alpe-nationen skød 70 gange fra gulvet. Dog var det ikke, det der var kampafgørende i de døende minutter. Schweiz’ Eric Koludrovic ramte to straffekast med to sekunder igen af kampen. Schweiz kunne dermed fejre deres anden sejr ved slutrunden.
Det var 18-årige Aleksander Nedic, der til dagligt spiller for Copenhagen Wolfpack, blev danskernes topscorer med 14 point. Nedic ramte fire skud på syv forsøg. Andreas Gramstrup blev danskernes mest assisterende spiller med fire assist.
Næste kamp for de danske gutter er på tirsdag, hvor man møder Belgien, som tidligere i dag tabte til værtsnationen Estland 70-68. Kampen tirsdag skal vindes, hvis håbet om videre avancement skal bibeholdes. Kampstart er klokken 13:45, og den kan ses på Fiba.com.
Foto: Thomas Frydendal.
Jeg er Fullcourts chefredaktør. Jeg har det overordnet ansvar for sidens indhold, og jeg brænder for alt basketball, hvor jeg bidrager til både NBA- og Basketligadelen af siden.









































































