fbpx
Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

AKS Falcon

AKS Falcon ramt af langtidsskade

Foto: Robert Dines Rasch

Frida Broeng som til daglig har sin gang i AKS Falcon, kom efter en u19 kamp til skade med knæet. Efter scanning viser det sig nu, at hun har revet sit korsbånd over samt fået en flænge i menisken. Der vil derfor vente Frida en længere pause fra basketball med meget genoptræning.

Det er ikke blevet til mange minutter i hendes debutsæson i Kvindebasketligaen, men hun var med til at sikre AKS Falcon en kneben sejr over BK. Amager tilbage i december. Her stod hun for to point i de sidste minutter af kampen, som AKS vandt 62-61. Hun vil desværre ikke få mulighed for at spillet sine første slutspilsminutter på eliteplan i denne sæson.

 

Andre artikler med dette emne

Internationalt

Frida Formann er efter fem år i USA hjemme i Europa, hvor hun har landet en aftale med mesterholdet Nyon Basket.

AKS Falcon

Kvindebasketligaen mister sæsonen største profil, da Julianna Okosun fortsætter karrieren på den anden side af Øresund, hvor hun har skrevet under med Malbas.

Aabyhøj IF

Få her et overblik over alle vinderne af sæsonpriserne i Kvindebasketligaen.

Kvindebasketligaen

Julianna Okosun er efter en flot sæson for Falcon blev kåret som årets spiller i Kvindebasketligaen.

Aabyhøj IF

Tre af de fem spillere på årets hold i Kvindebasketligaen spiller for Falcon.

Aabyhøj IF

Falcon kom godt fra land i jagten på den tredje DM-titel i træk, da de søndag besejrede Aabyhøj IF med 67-65.

Aabyhøj IF

Årets finaleserie i Kvindebasketligaen bliver en gentagelse af sidste års finaler.

Aabyhøj IF

Aabyhøj IF og Falcon levede op til favoritværdigheden i de første semifinaler i Kvindebasketligaen og er nu et skridt tættere på finalerne.