Nye tal fra den bedste basketball række i Danmark, Basketligaen, viser en stigning i tilskuertallet i grundspillet siden sidste år.
Basketball er tydeligvis begyndt at vække interesse hos det danske folk, der i forhold til sidste år er vokset med hele 16% på tilskuerpladserne. Et snit på 527 tilskuere pr. kamp er hvad der har været i de 135 grundspilskampe i basketligaen, hvilket må siges er være et godt fremskridt for sporten herhjemme.
Basketligaen fortsætter dermed udviklingen på tilskuerpladserne, og fortsætter mod målet om at komme op, og konkurrere med damehåndbold der i år har haft omkring 900 tilskuere i snit pr. kamp.
Postivt er det er også at næsten alle 10 hold har fremskridt på tilskuerepladserne. Kun Bakken Bears og Falcon har haft et fald siden sidste år, med henholdsvis 6 og 30%.
Trods et lille fald hos de forsvarende mestre, så er de stadigvæk det mest sete basketballhold i Danmark med et snit på 887 tilskuer pr kamp. Team FOG Næstved der år efter år forbedrer deres tilskuergennemsnit er i år ikke langt fra Bakken, og i år har der været 20% flere fans på de sydsjællandske tribuner end sidste år.
Det største spring på tilskuerpladserne har Aalborg Vikings stået for, der er gået fra 200 til 650 tilskuere på tre sæsoner.
| Hold | Tilskuere i alt | Tilskuere pr. kamp | Stigning/Fald |
| Bakkens Bears | 11534 | 887 | -6% |
| Team FOG Næstved | 11380 | 812 | +20% |
| Horsens IC | 10062 | 718 | +11% |
| Svendborg Rabbits | 9130 | 669 | +18% |
| Aalborg Vikings | 9239 | 655 | +29% |
| Værløse BBK | 5378 | 384 | +14% |
| Hørsholm 79ers | 4378 | 337 | +23% |
| Randers Cimbria | 3521 | 302 | +6% |
| SISU | 3318 | 255 | +38% |
| Falcon | 2992 | 230 | -30% |
(Foto: Per Wied)
Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.








































































