Det drejer sig om Jesper Sandager, Jonas Jessen og Jonas Lobolia Giese Andersson, der alle har besluttet af fokusere på studier eller arbejde.
De to guards, Sandager og Andersson, har begge spillet en sæson i Basketligaen for BMS Herlev Wolfpack. Begge kom til i sommeren 2018 efter et ophold på college.
Sandager har tidligere været en stor profil for Stevnsgade, som han kom til fra Hørsholm, mens Giese Andersson havde erfaring med Basketligaen fra tiden i SISU.
Forwarden Jonas Jessen kommer fra egne rækker og nåede to sæsoner for basketligaholdet. Han nåede blandt andet to DM-finaler med U19-holdet.
Emner i denne artikel:Basketligaen, BMS Herlev Wolfpack, jesper sandager, jonas jessen, jonas lobolia giese andersson
Skrevet af
Daniel Christiansen
Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.









































































