fbpx
Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

U18-landsholdsspiller rykkes op i førsteholdstruppen i Bears Academy

Bears Academy oplyser, at de rykker den danske U18-landsholdsspiller William Bloch op i førsteholdstruppen til den kommende sæson.

Foto: fiba.basketball

18-årige William Bloch rykkes op i Bears Academy-ligatruppen.

Det skriver Bears Academy på Facebook.

Den danske U18-landsholdsspiller, der i disse dage er til A-EM med U18-landsholdet, var allerede oppe at snuse til ligatruppen i sidste sæson, hvor det blev til både træninger samt fire optrædener i Basketligaen.

Bloch sluttede sæson 2022/23 i Basketligaen med manér, da han i sæsonens sidste kamp noterede sig for ti point på 15 minutters spilletid mod BC Copenhagen, så det danske talent har allerede vist prøver på sit store talent.

Nu rykkes han altså op i Basketliga-truppen, men sideløbende vil være en af del af klubbens U19-hold, hvor han beskrives som en af de bærende kræfter på holdet.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

De næste 2 år streames alle Basketliga-kampe på Ekstra Bladet+.

Bakken Bears

Anders Sommer tager skridtet direkte fra Basketligaen til EuroLeague.

Basketligaen

Trupbygningen i Svendborg Rabbits skrider stille og roligt frem, og tirsdag eftermiddag løftede klubben sløret for endnu en spændende tilgang.

Basketligaen

Vejen Basket er godt i gang med sammensætningen af næste sæsons trup.

Basketligaen

Mathias Bak Christensen er igen at finde på holdkortet hos BC Copenhagen.

Basketligaen

Amerikanske Max Murrell er ny mand i Holbæk-Stenhus.

Basketligaen

Martin Poulsen er blevet udstyret med en ny aftale i BC Copenhagen.

Bakken Bears

Bakken Bears har forstærket truppen med amerikanske Sam Sherry, der kommer til klubben på en etårig aftale.