BK Vejen led mandag aften sit andet nederlag i streg, da Basketligaens tophold, Team FOG Næstved, var på besøg.
I store dele af kampen formåede sydjyderne at spille op med et formstærkt Næstved-mandskab, men i tredje periode kostede en dårlig start momentummet, hvilket ærger Dimitris Sarikas.
– Jeg synes, vi leverer en rigtig god indsats i 30 minutter – i tre perioder. Vi får desværre en hård start på tredje periode, hvor de får opbygget noget momentum og scorer nogle lette point.
– Det er noget, vi er nødt til at kigge på, for vi har problemer i begyndelsen af tredje periode i stort set hver eneste kamp. Men overordnet set er jeg super glad på spillernes vegne. De fulgte kampplanen, havde tålmodighed og spillede lige op med et hold som det her i 30 minutter. Jeg kan kun være stolt af dem.
Selvom Dimitris Sarikas italesætter et generelt problem for sit mandskab i tredje periode, lå der mandag aften også noget helt bestemt til grund for, at Næstved kunne sætte et stort run sammen.
– Den største forskel var, at Martinez (Jhaylon Martinez, red.) røg i fejlproblemer, så vi var nødt til at tage ham ud. Det gav os problemer på rebounds, så de kontrollerede under kurven i de minutter, hvilket gav dem nogle lette omstillinger.
– Samtidig laver vi to-tre dumme fejl i træk med boldtab, som koster dyrt med det samme. Vi forærer dem et 9-0-run, og i det øjeblik du er bagud med 15, bliver kampen bare uendelig svær.
Modgangen, som BK Vejen mødte, fik en dårlig stemning til at sprede sig som ringe i vandet. Sydjydernes moral kæmpede for at holde sig oven vande, og netop her forsøger Sarikas at træde til for at hjælpe sine spillere.
– Det er dybest set min fornemmeste opgave. Jeg skal holde dem op på deres ansvar og få dem tilbage til kampplanen. Vi har et utrolig ungt hold – det gælder både vores danskere og vores amerikanere, som spiller deres allerførste år uden for USA. Den eneste, der har en smule erfaring, er Martinez.
– Når vi taber koncentrationen, er det utrolig nemt at slippe taktikken, og så ender det hurtigt med, at hver mand spiller for sig selv, afslutter Dimitris Sarikas
BK Vejen har fået en svingende start på sæsonen. I skrivende stund står de noteret for to sejre og fire nederlag. Deres næste opgave er BC Copenhagen på udebane, hvor der er tipoff lørdag aften klokken 17:30.











































































