Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Bakken Bears

Tony Bishop rejser til Rumænien

Tony Bishop vil i den kommende sæson være at finde i rumænsk basket.

Tony Bishop fik ikke sin kontrakt hos Bakken Bears forlænget, og forwarden, der også tidligere har været en profil for Aalborg Vikings, tager nu til den bedste rumænske række.

I den kommende sæson skal Bishop spille for Arges Pitesti, der i den forgangne sæson endte på en sjettepladsen i ligaen og efterfølgende røg ud i slutspillet til de senere mestre Oradea.

Bishop spillede 26 kampe i ligaen, to kampe i Champions League og 18 kampe i Europe Cuppen for Bakken Bears. I ligaen snittede han 12,3 point, 5,3 rebound og 1,4 assist, i Champions League blev det til 5 point og 1 rebound, mens det i Europe Cuppen blev til et snit 12,1 point, 6,2 rebound, 1,2 assist og et steal.

Skrevet af

Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Bakken Bears

Det danske dynasti har kvalificeret sig til Champions League-kvalifikationen, der finder sted i september.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Bakken Bears

På det personlige plan har han hevet flere priser hjem - og mandag aften gjorde han det så igen.

Bakken Bears

Bakken Bears blev budt op til dans i Næstved, men viste klassen og kunne dermed lade sig kåre som danske mestre.

Bakken Bears

Klubben fra Aarhus sikrede sig torsdag aften en sejr, der sender aarhusianerne på guldkurs.