Dijuan Harris bliver den tredje spiller/guard der kommer til Næstved i løbet af få måneder, og forhåbentligt bliver han sæsonen ud, og følger ikke de to forrige spillere skæbne.
Team FOG Næstved hentede til at starte med Christian Moon til klubben, men da han blev nød til at forlade landet på grund af personlige årsager, hentede man Rico Tucker ind. Tucker viste sig dog ikke som den rette mand for Sydsjællænderne og dermed ender historien vi hvor vi er nu.
– Vi er rigtig glade for, at have sikret os en spiller på Dijuan Harris niveau. Det er bestemt ikke hver dag, at vi kan præsentere spillere med erfaring fra den tyske Bundesliga. Dijuan Harris har her først og fremmest været en assistsgivende spiller, men har i flere kampe scoret over 20 point i kampene. Det vidner om kvalitet, udtaler direktør for Team FOG Næstved Andreas Larsen i en pressemeddelelse.
Læs også: Sisus amerikanske center,Zach Moritz, rejser hjem
Dijuan Harris er en ren point guard og har erfaringer fra blandt andet den finske Liga – som regnes for væsentligt bedre end Danmark – her snittede han 19 point, 4.4 assist og 3.0 rebounds pr. kamp, mens han i Bundesligaen i Tyskland, Beko BBL, hvor han snittede 7 point, 3,4 assist og 2.5 rebounds pr. kamp.
Det er forventningen, at Dijuan Harris senest vil være spilleberettiget om 30 dage. Det betyder, at Team FOG Næstved forventer, at have ham med til hjemmekampen den 25. november, eventuelt før.
(Foto: Emil Hyltoft Eriksen)
Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.



































































