Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Svendborg vinder dramatisk kamp mod Næstved

Svendborg Rabbits vandt hertil aften en dramatisk kamp om fjerdepladsen mod Team FOG Næstved med 82-79. Kampen var tæt hele vejen igennem og endte med en helt vanvittig afslutning, der faldt ud til Svendborgs fordel.

God Svendborg start og vanvittige Marberry

Svendborg kom blæsende ud af starthullerne og tog en hurtig 10-0 føring. Her sendte Næstved så Rob Marberry på banen, og han overtog med det samme kampen. I starten af anden periode fik Næstved udlignende til 20-20, og på det tidspunkt havde Marberry 17 af de 20 point for Næstved (!).

Herfra fulgtes de to hold godt ad ind til pausen, hvor der stod 39-35 til hjemmeholdet. Svendborg havde mange spillere, der kom på tavlen, men var også allerede i fejlproblemer med flere spillere. For Næstved var taktikken bare at få bolden til Marberry, mens holdets topscorer, Carlos Mateo, havde store problemer.

Slutspilsstemning og dramatisk afslutning

Midtvejs i tredje periode fik Svendborg igen slået et lille hul. Sebastian Åris var skarp fra 3-pointslinjen, mens Næstved gjorde det svært for sig selv med to tekniske fejl for brok på folk uden for banen. Det viser, hvor stor tænding, der var på kampen. Da føringen var størst, var de oppe med 13 point, men Næstved kæmpede sig stille og roligt tilbage i kampen.

Med få minutter tilbage er kampen helt lige, før en dramatisk afslutning udfolder sig. Ved stillingen 78-76 får Næstved muligheden for at udligne. Her stjæler Kabongo så bolden og scorer. Næstved får bolden igen, og Mateo brænder to gange i træk.

Så kan Svendborg afgøre kampen, men Norfleet glider, så Mateo kan stjæle bolden og reducere til 80-78. Svendborg for igen muligheden for at lukke kampen, men her er Enevold Jensen millimeter fra at smide bolden væk. De holder dog lige nøjagtig på den, og det ender med en fejl på Plannthin. Han sænker begge frikast med fire sekunder tilbage og afgøre kampen. Næstved får et enkelt trøste point til sidst, da Jones bliver fejlet på et 3-points forsøg.

For Svendborg havde Norfleet 19 point, 5 rebounds og 4 assists. Kampens store oplevelse var dog Marberry fra Næstved, der havde 34 point, 6 rebounds, 5 assists, 2 blocks og ramte 14/17 skud.

Jeg er Fullcourts chefredaktør. Jeg har det overordnet ansvar for sidens indhold, og jeg brænder for alt basketball, hvor jeg bidrager til både NBA- og Basketligadelen af siden.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

For mange danske trænere er det helt store mål at prøve sig af i udlandet, og her er Svendborg-træneren ingen undtagelse.

Basketligaen

Mandag aften mødte BK Vejen overmagten, da de tog imod Basketligaens tophold, Team FOG Næstved, hjemme i Vejen Idrætscenter.

Basketligaen

Opgøret mellem BK Vejen og oprykkerne fra Gladsaxe Basketball udviklede sig som en jævnbyrdig affære lige indtil, at gæsterne bed fra sig.

Basketligaen

Torsdag aften stod på endnu et opgør i Basketligaen, da Horsens IC og Holbæk-Stenhus stødte hovederne sammen i Jylland, hvor hjemmeholdet sikrede sig sin...

Svendborg Rabbits

Mads Andersen har oplevet presset som cheftræner i en af Danmarks største basketballklubber på både godt og ondt.

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.

Basketligaen

BMS Herlev og BK Vejen slog lørdag eftermiddag hovederne sammen, og her var det gæsterne, der stod tilbage med den største tilfredshed.