Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Svendborg Rabbits mister dansk talent

22-årige David Fischer Hockerup har besluttet at forlade Svendborg Rabbits efter to sæsoner på Sydfyn. Fremover skal danskeren spille i Ungarn, erfarer Fullcourt.dk.

Foto: Tom Andreasen - Fotografi

Efter to år hos Svendborg Rabbits søger 22-årige David Fischer Hockerup nye græsgange.

Den sydfynske klub skriver således i et opslag på Facebook, at den danske forward har takket ja til et tilbud fra en udenlandsk klub og dermed siger tak for nu til Svendborg Rabbits.

“Jeg vil bare sige et kæmpe tak for de sidste par sæsoner. Sikke en tur. At være en del af denne klub, har været intet mindre end fantastisk. Vores fans er de bedste, og alle vores frivillige er guld værd. Uden jer ville det slet ikke have været det samme,”

“Mine to sæsoner med Rabbits har været noget helt specielt. Det har været en vild rejse, og jeg vil ikke have været det foruden. Selvom jeg nu skal videre, er det helt sikkert at jeg følger med fra sidelinjen. Jeg glæder mig til at se, hvad fremtiden bringer for Rabbits,” siger David Fischer Hockerup til klubben facebookside

Hvor David Fisher Hockerup fremover skal udfolde sit talent er endnu ikke offentliggjort. Ifølge Fullcourt.dk´s oplysninger bliver det dog den stærkeste liga i Ungarn, der får fornøjelsen af David Fisher Hockerup i den kommende sæson.

Svendborg slutter facebookopslaget med at fortælle, at de allerede har afløseren for Fischer Hockerup på plads og vil præsentere ham i næste uge.

I alt blev det til 52 kampe i Svendborg-trøjen i denne omgang.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Formstærke Horsens IC gæstede onsdag aften BK Vejen, hvilket østjyderne gjorde med bravur.

Basketligaen

For mange danske trænere er det helt store mål at prøve sig af i udlandet, og her er Svendborg-træneren ingen undtagelse.

Basketligaen

Mandag aften mødte BK Vejen overmagten, da de tog imod Basketligaens tophold, Team FOG Næstved, hjemme i Vejen Idrætscenter.

Basketligaen

Opgøret mellem BK Vejen og oprykkerne fra Gladsaxe Basketball udviklede sig som en jævnbyrdig affære lige indtil, at gæsterne bed fra sig.

Basketligaen

Torsdag aften stod på endnu et opgør i Basketligaen, da Horsens IC og Holbæk-Stenhus stødte hovederne sammen i Jylland, hvor hjemmeholdet sikrede sig sin...

Svendborg Rabbits

Mads Andersen har oplevet presset som cheftræner i en af Danmarks største basketballklubber på både godt og ondt.

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.