Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Svendborg Rabbits fik revanche mod BK Amager

Svendborg Rabbits lignede et tophold i hopla, da de onsdag aften udspillede BK Amager med cifrene 110-65 hjemme i Kaninhulen.

Foto: Tom Andreasen - Fotografi

Sæson 2022/23 er ikke just gået som planlagt for Svendborg Rabbits, der ligger og roder i midten af tabellen med flere nederlag end sejre.

Ovenpå sidste sæsons pokaltriumf og sølvmedalje i Basketligaen er det kommet som lidt af en overraskelse, at Svendborg ikke har været nær så konkurrencedygtige i denne sæson.

Kaninerne indledte indeværende sæson på udebane mod BK Amager, og sydfynboerne fik den værst tænkelige start på den nye sæson med et meget overraskende og skuffende nederlag.

Onsdag havde Svendborg Rabbits muligheden for at revanchere sig mod Amagerkanerne, og kampen forløb lige efter bogen for Svendborg.

Modsat kampen i første spillerunde endte det med sejr til Svendborg Rabbits. BK Amager kunne ikke gentage succesen fra opgøret tilbage i september og måtte forlade Fyn med et smerteligt nederlag på 110-65. BK Amager fik ikke et ben til jorden, og en sejr af denne størrelse må give noget selvtillid til Svendborg Rabbits.

Forud for opgøret meldte Rabbits ud, at amerikanske Tyrell Kirk havde forladt klubben grundet sygdom i familien. Som erstatning for Kirk har Svendborg tilføjet Kirk´s landsmand Jermaine Marrow, der senest har spillet i Spanien.

Blowout-sejr

BK Amager har siden sensationssejren i starten af sæsonen ikke haft den store succes. Faktisk er det kun blevet til en enkelt sejr som kom mod sejrsløse Holbæk-Stenhus.

Men det sjællandske hold har en gang tidligere i denne sæson bevist, at de er i stand til at få skovlen under Svendborg Rabbits, der desuden også har smidt kampe mod Værløse Blue Hawks og BMS Herlev, så muligheden var der.

BK Amager kom imidlertid aldrig i nærheden af at tage endnu en sejr mod Svendborg Rabbits. Fra kampens start spillede Svendborg i et højt tempo, som BK Amager ikke helt kunne følge med på. Svendborg var bedst fra land og havde en føring på 27-15 efter første periode.

Denne føring blev blot udbygget i anden periode, hvor Svendborg for alvor stak af fra sin modstander. Svendborg spillede på alle tangenter og leverede en helt igennem gennemført anden periode, hvorfor de var foran komfortabelt med 59-30. Både offensiven og defensiven sad lige i skabet, og derfor var der lang vej hjem for BK Amager.

Det blev kun værre for BK Amager i tredje periode, der i virkeligheden mindede meget om anden periode. Svendborg trak yderligere fra og bankede det sidste søm i BK Amagers kiste. Inden fjerde periode var Svendborg foran med 93-49.

BK Amager var bagud med svimlende 44 point inden kampens sidste ti minutter, og derfor var kampen allerede afgjort. Svendborg endte med at vinde kampen med 110-65.

Kampens topscorer var Svendborgs Jaylen Fornes med 24 point. Kentwan Smith scored 23 point.

Topscorer for Amager var både Andreas Meilby og Carl Hjort med 16 point.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Formstærke Horsens IC gæstede onsdag aften BK Vejen, hvilket østjyderne gjorde med bravur.

Basketligaen

For mange danske trænere er det helt store mål at prøve sig af i udlandet, og her er Svendborg-træneren ingen undtagelse.

Basketligaen

Mandag aften mødte BK Vejen overmagten, da de tog imod Basketligaens tophold, Team FOG Næstved, hjemme i Vejen Idrætscenter.

Basketligaen

Opgøret mellem BK Vejen og oprykkerne fra Gladsaxe Basketball udviklede sig som en jævnbyrdig affære lige indtil, at gæsterne bed fra sig.

Basketligaen

Torsdag aften stod på endnu et opgør i Basketligaen, da Horsens IC og Holbæk-Stenhus stødte hovederne sammen i Jylland, hvor hjemmeholdet sikrede sig sin...

Svendborg Rabbits

Mads Andersen har oplevet presset som cheftræner i en af Danmarks største basketballklubber på både godt og ondt.

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.