fbpx
Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Sane klar for Horsens, Thomas tilbage i Randers

De to tidligere profiler i Basketligaen, Cheikh Sane og Devon Thomas, er atter at finde i dansk basket.

Når Horsens IC fredag aften skal prøve at få revanche mod Bakken Bears, har de den tidligere Næstved-profil Cheikh Sane på holdkortet. Han har således fået sin licens og er klar for Horsens.

Det er knap to år siden, Sane sidst spillede i Danmark. Dengang var han en del af holdet i Næstved. Her var han, kort inden sin fyring, med til at vinde den første titel i Team FOG Næstveds historie, da holdet vandt pokalturneringen i starten af 2017 over netop Horsens.

Nu er Sane at finde i Horsens, hvor han med sine atletiske evner især har sin styrke i forsvaret.

Randers henter gammel kending
Lidt længere nordpå har Randers Cimbria tilknyttet en af deres profiler fra sidste sæson, Richard Devon Thomas. Han kom dengang til i december og var med til at sikre en flot sejr i Næstved Arena i sin første kamp. Siden blev det til bronzemedaljer mod selv samme Næstved.

Over 24 kampe scorede han sidste år i snit 14,2 point, tog 3,6 rebounds og lavede 3,4 assist. Nu er Thomas tilbage for at styre spillet i Randers. Spørgsmålet er bare, hvordan Randers skal få kabalen til at gå op. Lige nu har man både Dee Franklin, Brantley Bynum og Stan Brown på holdkortet, der alle er amerikanere.

Alternativet til en hjemsendelse kan være, at man selvfølgelig roterer for hver kamp. En anden mulighed er, at en af spillerne har eller kan få dobbelt statsborgerskab og måske kan gå under den noget omdiskuterede Cotonou-regel, hvor en del afrikanske og mellemamerikanske lande sidestilles med EU-spillere.

Skrevet af

Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

De næste 2 år streames alle Basketliga-kampe på Ekstra Bladet+.

Bakken Bears

Anders Sommer tager skridtet direkte fra Basketligaen til EuroLeague.

Basketligaen

Trupbygningen i Svendborg Rabbits skrider stille og roligt frem, og tirsdag eftermiddag løftede klubben sløret for endnu en spændende tilgang.

Basketligaen

Vejen Basket er godt i gang med sammensætningen af næste sæsons trup.

Basketligaen

Mathias Bak Christensen er igen at finde på holdkortet hos BC Copenhagen.

Basketligaen

Amerikanske Max Murrell er ny mand i Holbæk-Stenhus.

Basketligaen

Martin Poulsen er blevet udstyret med en ny aftale i BC Copenhagen.

Bakken Bears

Bakken Bears har forstærket truppen med amerikanske Sam Sherry, der kommer til klubben på en etårig aftale.