fbpx
Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Randers tæt på at smide det væk mod Næstved

Randers Cimbria startede sidst i første periode, et 25-2 run. FOG Næstved formåede at komme helt tæt på til sidst, men måtte alligevel se sig slået. Det bringer Randers op på en delt førsteplads.

Der var meget på spil, da FOG Næstved bød Randers Cimbria velkommen. Efter Horsens IC’s nederlag til Bears Academy kunne Næstved lægge yderligere afstand til Horsens på femtepladsen. Randers kunne derimod komme på lige point med Bakken Bears og Svendborg Rabbits på førstepladsen.

De to mandskaber startede kampen med fuld appel og højt tempo. Deres offensive possessions, var korte og begge hold forsøgte med fuldbanepres. Næstved virkede tændte og ragede adskillige offensive rebounds til sig.

Randers var ligeledes imponerende offensive, hvor de igen viste at de giftige, og med fly higher Jonathan Jeanne var vi vidne til flere dunks.

Men det var Næstved, der stod for den første markante føring takket være en, brandvarm og landsholdsaktuel, Phillip Hertz, der lavede tre treer i første periode.

Næstved kunne dog ikke holde kadencen. De gik helt kolde sidst i første periode og måtte indkassere et 25-2 run.

Randers holdt derimod maskinen i gang og forsatte med høje procenter i offensiven.

Næstved tæt på comeback

Trods en reducering anført af Phillip Hertz og Esben Reinholdt formåede Næstved ikke, at mindske Randers’ stabile føring til under 14 point, før til sidst i fjerde periode, hvor Randers måtte se deres føring svinde ind til 3 point.

Med 15 sekunder tilbage havde Næstved mulighed for at sende kampen i overtime, men Alante Fenner mistede bolden og valgte ikke at løbe efter den. Chris Nielsen samlede den op, og satte to straffekast på tavlen. Det var sømmet i kisten – Randers vandt 97-102

Nævneværdige præstationer

For hjemmeholdet satte Phillip Hertz 20 point 9 rebounds på tavlen. For Randers havde Tyre Gathright 22 point og 4 assist.

Skrevet af

Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

De næste 2 år streames alle Basketliga-kampe på Ekstra Bladet+.

Bakken Bears

Anders Sommer tager skridtet direkte fra Basketligaen til EuroLeague.

Basketligaen

Trupbygningen i Svendborg Rabbits skrider stille og roligt frem, og tirsdag eftermiddag løftede klubben sløret for endnu en spændende tilgang.

Basketligaen

Vejen Basket er godt i gang med sammensætningen af næste sæsons trup.

Basketligaen

Mathias Bak Christensen er igen at finde på holdkortet hos BC Copenhagen.

Basketligaen

Amerikanske Max Murrell er ny mand i Holbæk-Stenhus.

Basketligaen

Martin Poulsen er blevet udstyret med en ny aftale i BC Copenhagen.

Bakken Bears

Bakken Bears har forstærket truppen med amerikanske Sam Sherry, der kommer til klubben på en etårig aftale.