Da Randers Cimbria hentede Devon Thomas ind i slutningen af november, begyndte spekulationerne at gå på, hvilken amerikaner, klubben ville sende hjem.
Klubberne i Basketligaen må kun benytte tre amerikanere ad gangen, og dermed skulle man enten sende en amerikaner hjem eller rotere i hver kamp.
Da amerikanerne sjældent er specielt billigt, og det er dem, man forventer noget af, så var det mest sandsynligt, at Randers ville sende en hjem.
Efter to kampe uden Stanford Brown i truppen, har klubben bekræftet, at de har sendt forwarden hjem.
“Vi har valgt at ophæve aftalen med Stanford Brown, fordi det er det, der passer bedst ind i de spillemæssige planer. Det er godt nok en stor mand, vi siger farvel til, men kan man sige, at det, vi betalte ham, ikke stod mål med, hvad vi fik” siger sportsdirektør Morten Hansen til Randers Amtavis.
Det betyder noget i forhold til inside-rotationen, og det er noget, klubben er opmærksomme på.
“Vi mangler en stor spiller, men det er ikke sikkert, at vi har råd til det. Så det går vi og tygger på i øjeblikket” siger Morten Hansen. Deadline for handler er den 10. januar.
Ophævelsen med Stanford Brown er ikke noget, klubben har gået højlydt ud med, og på Basketligaens hjemmeside står han også fortsat under klubbens roster.
Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.









































































