23-årige Gustav Rønneholt rykker teltpælene op og rykker mod Randers.
Den danske forward skifter nemlig Bears Academy ud med Randers Cimbria.
Det skriver bronzevinderne fra sidste sæson på sin Facebookside.
Rønneholt har været tilknyttet Bears Academy siden sæson 2018/19, men nu venter der nye udfordringer for den unge dansker, der udover Academy også har fået seks optrædener i Basketligaen i Bakken Bears-trøjen.
“Mit skifte fra Aarhus til Randers Cimbria blev drevet af en trang til nye udfordringer og vækst som spiller. Jeg er virkelig spændt på det nye konkurrence niveau og at bidrage til holdets fremgang,”
“Som hold er det ikke en hemmelighed, at Randers Cimbria har store mesterskabsambitioner, hvilket jeg glæder mig til at være en del af. Individuelt forventer jeg både personlig udvikling, men også kontinuerlig læring fra både trænere og holdkammerater,” udtaler den nye Randers-spiller til klubbens facebookside.
Rønneholt er ikke den eneste spiller i Randers-truppen, der har en fortid i Bakken Bears og Bears Academy, idet klubben har forlænget aftalen med Mads Bro, der kom til truppen halvvejs inde i sidste sæson.
Rønneholt snittede 8,3 point, tre rebounds og 1,5 assists per kamp i sidste sæson.
Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 23 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)