Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Aalborg Vikings

Rabbits kom tilbage på sporet

Svendborg Rabbits kom tilbage på sejrssporet, da de på sikker vis vandt 104-74 over bundproppen Aalborg Vikings i Svendborg Idrætscenter.

Svendborg Rabbits tog lørdag eftermiddag imod Aalborg Vikings i en kamp, hvor begge hold havde alvorligt brug for en sejr. Svendborg Rabbits var i den uvante situation, at de havde tabt fem af de seneste seks opgør på trods af en positiv score på plus 20 samlet set over de seks kampe. De jævnbyrdige kampe blev tabt, hvilket satte Rabbits tilbage i topstriden.

Aalborg Vikings havde derimod vundet to ud af holdets seneste fire kampe, hvilket dog er de eneste sejre, som det nordjyske mandskab har sikret sig i sæsonen. Vikings havde inden kampen dog været så konfuse, at de havde glemt spillertøjet, hvorfor de endte med at spille i Svendborgs normale blå udebane outfit.

Om det var manglen på de sædvanlige trøjer, skal ikke kunne siges, men udeholdet lignede ikke et hold, der var klar fra start i Svendborg Idrætscenter. Rabbits lagde bedst fra land, hvorfor Mike Dejworek efter cirka fire minutter tog holdets første timeout ved stillingen 15-5 til hjemmeholdet. Fire sekunder efter udeholdets timeout kvitterede Mikkel Plannthin med to point efter usædvanligt dårlig opdækning fra det nordjyske mandskab. Rabbits vinder første periode 33-22.

Vikings kom med i kampen igen, da de startede anden periode med et 11-4 run til stillingen 37-33. Tættere kom nordjyderne ikke. Svendborg tog herefter et 20-2 run til stillingen 59-35. Will Paul blev i starten af perioden skadet, og han sad på bænken i resten af kampen. Det lignede en forstuvet fod, men Svendborg-lejren satsede på, at han er klar igen i næste opgør hjemme mod Team FOG Næstved. Rabbits havde hele otte forskellige spillere, der kom på tavlen i anden periode, der slutter 59-40.

Tredje periode bølgede frem og tilbage uden udeholdet kom tættere på. Rabbits udbyggede føringen til 79-56 efter en tredje periode, hvor Aalborg Vikings kun havde sine tre amerikanske profiler på pointtavlen.

Kampen slutter 104-74 til hjemmeholdet, der dermed fik vendt en dårlig stime. Der var aldrig tvivl om udfaldet af resultatet, hvor bænken især gjorde forskellen i kampen. Svendborgs bænk udscorede således Aalborgs ditto med hele 43-3!

Efter kampen fangede Fullcourt en tydeligt glad Johnell Smith:

– Det var vigtigt at få en sejr. Pointforskellen betyder ikke noget. Det vigtigste var, at vi vandt!

Johnell var hjemmeholdets topscorer i kampen, og han havde også en god fornemmelse under kampen.

– Jeg havde det godt på banen. Jeg forbliver altid positiv og med et smil på læben, og så skal det hele nok gå.

Svendborg ligger med seks kampe igen fire point efter Copenhagen Wolfpack på tredjepladsen og med fire point ned til Team FOG Næstved, som de møder i et vigtigt opgør i næste runde. Johnell Smith fokuserer blot på at nå play-off:

– Vi skal først være sikre på at komme i play-off. Vi tager en kamp ad gangen, og så ender vi, hvor vi ender. Vi prøver bare at blive bedre og bedre til hver træning, så det hele kan klikke, når vi så når play-off.

Svendborg Rabbits er allerede sikret at komme i play-off efter dagens sejr, hvorfor Johnell ikke behøver at bekymre sig om det punkt. Som stillingen ser ud lige nu, så skal Rabbits møde Team FOG Næstved i første runde, men meget kan nå at ændre sig med seks resterende spillerunder af sæsonen.

Udvalgte stats fra kampen:

<b>Rabbits:</b> Johnell Smith(23 pts – 6 stl), Antonio Porta (17 pts – 7ass), Damian Ocana (16 pts – 8 reb – 4/6 3P) & 11 spillere kom på tavlen (Jens Thygesen manglede for fuldt hus!)

<b>Vikings:</b> Javorn Farrell (27 pts – 11/17 FG), Trey Sumler (16 pts) & Demetrius Phillips (14 pts – 7 reb)

(Foto: Mikkel Thomasen)

Skrevet af

Jeg er sidens Basketligaredaktør og har været en del af Fullcourt-holdet siden 2014. Jeg kommer fra den basketglade by Svendborg, men har siden 2013 boet i København, hvorfor du ofte kan finde mig i hallen til basketkampe i Storkøbenhavn.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Formstærke Horsens IC gæstede onsdag aften BK Vejen, hvilket østjyderne gjorde med bravur.

Basketligaen

For mange danske trænere er det helt store mål at prøve sig af i udlandet, og her er Svendborg-træneren ingen undtagelse.

Basketligaen

Mandag aften mødte BK Vejen overmagten, da de tog imod Basketligaens tophold, Team FOG Næstved, hjemme i Vejen Idrætscenter.

Basketligaen

Opgøret mellem BK Vejen og oprykkerne fra Gladsaxe Basketball udviklede sig som en jævnbyrdig affære lige indtil, at gæsterne bed fra sig.

Basketligaen

Torsdag aften stod på endnu et opgør i Basketligaen, da Horsens IC og Holbæk-Stenhus stødte hovederne sammen i Jylland, hvor hjemmeholdet sikrede sig sin...

Svendborg Rabbits

Mads Andersen har oplevet presset som cheftræner i en af Danmarks største basketballklubber på både godt og ondt.

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.