Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Peter Møller: Der ligger et kæmpe pres på vores skuldre

Søndagens fødselar Peter Møller ønsker sig allermest en sejr mandag aften over Randers Cimbria i gave. En gave, der vil forlænge sæsonen med minimum en kamp.

Svendborg Rabbits har ryggen mod muren, når de mandag tager turen til Kronjylland, hvor Randers Cimbria har muligheden for at slutte Kaninernes sæson. Serien startede ellers planlagt for Svendborg, der på hjemmebane vandt første opgør 81-65.

Sidenhen er det blevet til to sejre til Randers, der nu har matchbolden inden aftenens kamp i Arena Randers. De to seneste sejre til Randers har lagt et massivt pres over på Svendborg, der sluttede sæsonen á point med Randers Cimbria, mens det også blev til to sejre til hvert mandskab.

Det er altså to hold, der ligger helt lige, men overraskende nok vandt ingen af holdene deres indbyrdes hjemmebanekampe i Basketligaen. Fullcourt.dk har fanget Svendborg-spilleren Peter Møller til en kommentar inden aftenens opgør.

“Jeg forventer en virkelig intens kamp, hvor begge hold vil gøre alt for at vinde. Hvor Randers lige nu har favoritværdigheden på hjemmebane. Vi skal have stoppet dem bedre i transition, uden tvivl, og så skal vi dominere reboundspillet imod dem,” siger han og fortsætter:

“Der ligger uden tvivl et kæmpe pres på vores skuldre i aften. Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at der var nogen i klubben eller på holdet, der havde forventet, at vi stod i den situation, vi står i lige nu.

Peter Møller blev søndag 25 år, og han håber derfor, at der venter en ekstra fødselsdagsgave til ham mandag aften.

“En sejr i aften vil være den bedste fødselsdagsgave, jeg kunne ønske mig. Jeg er på ingen måde klar til, at sæsonen skal slutte og kommer derfor til at gøre alt, hvad jeg kan, for at vi får en sejr i hus!”

Skrevet af

Jeg er sidens Basketligaredaktør og har været en del af Fullcourt-holdet siden 2014. Jeg kommer fra den basketglade by Svendborg, men har siden 2013 boet i København, hvorfor du ofte kan finde mig i hallen til basketkampe i Storkøbenhavn.

Andre artikler med dette emne

Svendborg Rabbits

Mads Andersen har oplevet presset som cheftræner i en af Danmarks største basketballklubber på både godt og ondt.

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.

Basketligaen

BMS Herlev og BK Vejen slog lørdag eftermiddag hovederne sammen, og her var det gæsterne, der stod tilbage med den største tilfredshed.

Basketligaen

Samarbejdet stoppede før det for alvor begyndte: Sydfynsk klub og ung amerikaner skilles efter kun to kampe.

Bakken Bears

Der var torsdag aften lagt op til en vaskeægte klassiker i dansk basket, da Bakken Bears og Horsens IC tørnede sammen. Efter en tæt...

Basketligaen

Boden Skunberg debuterede for Horsens IC torsdag aften, hvilket han gjorde med bravur, da han sluttede som kampens topscorer.

Basketligaen

Horsens IC hentede torsdag aften sæsonens første sejr i sæsonåbneren, og allerede nu mærker en af klubbens profiler nogle forandringer efter trænerskiftet.