Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Olympisk bronzevinder fra Argentina til Svendborg

Svendborg Rabbits har til stor begejstring og overraskelse hentet en international klassespiller fra Argentina der erfaring fra flere store ligaer, samt en olympisk bronzemedalje med Argentina.

Svendborg Rabbits melder i dag ud at klubben har skrevet kontrakt med den 30-årige argentinskfødte point guard, Antonio Porta, for resten af sæsonen.

Antonoi vandt olympisk bronze med Argentina tilbage i 2008 i Beijing. Antonio kommer til Svendborg efter at have løst sig fra sin kontrakt i Valladolid i den bedste spanske række ACB. Antonio havde et snit på 18,5 min, 5,5 points og 1,5 ass. pr. kamp for Blancos de Rueda Valladolid fra ACB.

Derudover har han også erfaring fra den bedste russiske liga. Hans mange år i Italien gør også at Antonio har dobbelt statsborgerskab med Italien som andet hjemland. Tiden i Italien kastede også 9 kampe i Euroleague ( Champions league i basketball ) af sig.

Svendborg Rabbits har tidligere haft problemer med økonomien, og en spiller af Antonios kaliber kan kun betyde en relativ stor pris for at få spilleren til klubben. Klubben udtaler dog at der ikke er nogen grundt til bekymring, da der er handlet på fornuftigt vis ved at flere sponsorer er gået sammen for at hente den dygtige spiller til klubben.

– Vi har og vil fortsat have en bæredygtig og sund økonomi. Kontrakten med Porta er blevet mulig via ekstraordinære bidrag fra en række sponsorer, siger Rabbits-direktør Troels Mortensen til Sport Fyn.

Med Antonio Porta på plads i Svendborg er der meget vel et helt nyt Svendborg hold, vi kommer til at se når argentineren endeligt får sin debut på banen.

Skrevet af

Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.

Andre artikler med dette emne

Svendborg Rabbits

Mads Andersen har oplevet presset som cheftræner i en af Danmarks største basketballklubber på både godt og ondt.

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.

Basketligaen

BMS Herlev og BK Vejen slog lørdag eftermiddag hovederne sammen, og her var det gæsterne, der stod tilbage med den største tilfredshed.

Basketligaen

Samarbejdet stoppede før det for alvor begyndte: Sydfynsk klub og ung amerikaner skilles efter kun to kampe.

Bakken Bears

Der var torsdag aften lagt op til en vaskeægte klassiker i dansk basket, da Bakken Bears og Horsens IC tørnede sammen. Efter en tæt...

Basketligaen

Boden Skunberg debuterede for Horsens IC torsdag aften, hvilket han gjorde med bravur, da han sluttede som kampens topscorer.

Basketligaen

Horsens IC hentede torsdag aften sæsonens første sejr i sæsonåbneren, og allerede nu mærker en af klubbens profiler nogle forandringer efter trænerskiftet.