Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Mikkel Plannthin forlader Svendborg Rabbits

Mikkel Plannthin kommer ikke til at bære den blå Svendborg trøje i den kommende sæson, eftersom det netop er blevet officielt, at den unge guard, har underskrevet en 1-årig kontrakt med en klub i Slovakiet. Et stort tab for Svendborg, der mister en af holdets, og ikke mindst Danmarks absolut største profiler.

Klubben bekræfter i dag på deres hjemmeside at den 24-årige guard skifter Svendborg Rabbits ud med den Slovakiske klub BC Prievidza i den bedste Slovakiske liga. BC Prievidza sluttede denne sæson af på en sjetteplads i ligaen.

Læs også: Chanan Colman og Maccabi Haifa vinder historisk mesterskab

Mikkel Plannthin har i denne sæson virkeligt løftet sit niveau og gjort forskellen for sit hold i mange tilfælde og især i finaleserien mod Bakken Bears hvor det, desværre kun blev til sølvmedaljer. Det bliver derfor et stort tab for Svendbor Rabbits at gå ud og erstatte ham.

Mikkel Plannthin snittede 13.6 point, 4 rebounds og 4.3 assists i denne sæson for Svendborg.

Skrevet af

Boba er sidens administrerende redaktør. Han startede som journalist for Fullcourt i oktober 2010 og er i dag en af sidens mest dedikerede medlemmer. Han har erfaring fra bla. tre Final Four turneringer i Europas bedste klubturnering EuroLeague, Eurobasket 2015, massevis af danske kampe og finaler, samt både europæiske klub- og landskampe. Han har selv spillet Basketball i mange år, og har fulgt sporten siden barnsben, hvilket ikke er overraskende, da han stammer fra den basketball-glade nation Serbien.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Formstærke Horsens IC gæstede onsdag aften BK Vejen, hvilket østjyderne gjorde med bravur.

Basketligaen

For mange danske trænere er det helt store mål at prøve sig af i udlandet, og her er Svendborg-træneren ingen undtagelse.

Basketligaen

Mandag aften mødte BK Vejen overmagten, da de tog imod Basketligaens tophold, Team FOG Næstved, hjemme i Vejen Idrætscenter.

Basketligaen

Opgøret mellem BK Vejen og oprykkerne fra Gladsaxe Basketball udviklede sig som en jævnbyrdig affære lige indtil, at gæsterne bed fra sig.

Basketligaen

Torsdag aften stod på endnu et opgør i Basketligaen, da Horsens IC og Holbæk-Stenhus stødte hovederne sammen i Jylland, hvor hjemmeholdet sikrede sig sin...

Svendborg Rabbits

Mads Andersen har oplevet presset som cheftræner i en af Danmarks største basketballklubber på både godt og ondt.

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.