Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Bakken Bears

Horsens ødelægger Bakkens guldfest

Foto: MJ

Pokalen stod klar og medaljerne var fundet frem. Aftenens kamp havde mulighed for at blive sæsonens sidste, da Bakken Bears med en sejr ville tage det danske mesterskab for femte år i træk.

Men med fans tilbage i Forum Horsens lykkedes det for hjemmeholdet at spolere guldfesten og fremtvinge en kamp fem i årets finaleserie. Horsens førte det meste af kampen og kunne tage en forholdsvis sikker 84-75 sejr.

Uskarpe hold

Det var en fornøjelse igen at være i en (næsten) fyldt baskethal. Humøret var højt på både hjemme- og udefans, hvilket skabte en flot kulisse for aftenens kamp.

Om der var fansene tilstedeværelse skal være usagt, men begge mandskaber virkede fra start lidt ved siden af sig selv. Skud efter skud blev brændt i begge ender, hvilket gav en noget uskøn, men intens start på kampen.

I anden periode fik Horsens så hul på den offensive byld, takket være veteranen, Vedran Borovcanin, der scorede 10 point i streg for hjemmeholdet, der kunne gå til pause foran med 13.

I sidste kamp viste Bakken Bears dog, at man aldrig må tælle dem ude, så længe der er minutter på tavlen. Her hentede de 18 point på de sidste fem minutter, så Horsens var langt fra trygge, selvom de var foran.

I tredje periode og starten af fjerde fik Bakken da også hentede forspringet ned på en én scorings kamp. Det var især QJ Peterson, der inden kampen var blevet udnævnt som sæsonens MVP, der førte an.

Modsat sidste kamp holdte Horsens dog hovedet koldt. De spillede flot forsvar kampen igennem, og det gjorde det konstant svært for Bakken at finde en rytme. Horsens kunne til sidst juble sammen med fansene efter en sejr på 84-75, mens guldmedaljerne er pakket væk til på mandag, når de to hold igen mødes i Aarhus.

Dominerende Davis

Gage Davis var kampens mest stabile og bedst spillende spiller. Han sluttede kampen med 23 point og hele 14 rebounds. Vedran Borovcanin havde også en flot kamp med 16 point og 11 rebounds.

QJ Peterson blev topscorer for Bakken med 20 point, selvom han blot skød 3-17 fra banen. Som hold ramte Bakken blot 7 af 38 3-pointsforsøg.

Næste kamp spilles 18:30 i Aarhus på mandag.

Jeg er Fullcourts chefredaktør. Jeg har det overordnet ansvar for sidens indhold, og jeg brænder for alt basketball, hvor jeg bidrager til både NBA- og Basketligadelen af siden.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BMS Herlev og BK Vejen slog lørdag eftermiddag hovederne sammen, og her var det gæsterne, der stod tilbage med den største tilfredshed.

Bakken Bears

Der var torsdag aften lagt op til en vaskeægte klassiker i dansk basket, da Bakken Bears og Horsens IC tørnede sammen. Efter en tæt...

Bakken Bears

Fredag aften blev endestationen for de danske mestre, Bakken Bears, der måtte se sig slået i kvalifikationen til Basketball Champions League.

Basketligaen

Boden Skunberg debuterede for Horsens IC torsdag aften, hvilket han gjorde med bravur, da han sluttede som kampens topscorer.

Basketligaen

Horsens IC hentede torsdag aften sæsonens første sejr i sæsonåbneren, og allerede nu mærker en af klubbens profiler nogle forandringer efter trænerskiftet.

Basketligaen

Torsdag aften blev den nye sæson af Basketligaen skudt i Arena Svendborg, hvor et velspillende Horsens-mandskab snuppede sæsonens første sejr.

Bakken Bears

Bakken Bears åbnede den nye sæson med avancement i Champions League-kvalifikationen.

Bakken Bears

Bakken Bears har endnu engang været på rov hos sit eget akademi, hvor endnu en spiller netop er blevet forfremmet til førsteholdet.