Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Horsens klarede sagerne uden månedens træner

Horsens måtte i aftes klare sig uden head coach Arnel Dedic, som grundet dødsfald i den nærmeste familie, var taget hjem til Serbien. Holdet klarede sig dog uden hans hjælp, og viste endnu engang klar styrke med en 90-81 sejr over Svendborg Rabbits.

14 kampe i træk har Horsens nu vundet i Basketligaen, og de nærmer sig med kraftige skridt sejren i grundspillet. For aftenens modstander fra Svendborg Rabbits, kæmper de fortsat med at få det til at fungere. Holdet ligger pt. på en sjette plads med blot fem sejre i 15 kampe.

I aftenens kamp måtte Horsens ikke kun undvære månedens træner, men også Christian Benzon sidder fortsat ude. Han forventes at være klar om en måneds tid. Derudover har klubben endnu engang sagt farvel til Esben Reinholt, som netop er flyttet til Spanien, for at spille sammen med sin bror Tobias, i den fjerde bedste række.

Svendborg er fortsat uden Jacob Enevold Jensen, som fortsat er ude på ubestemt tid. Det er dog håbet at han kan når at være med i nogle kampe i slutspillet.

Tæt kamp med Horsens i teten

Horsens lagde overlegent ud med Kevin Larsen på bænken, og så fik de to nye folk Shannon Hale og Derrick Wilson lov til at få hjemmebane debut. Det gjorde de også udemærket, men der er plads til forbedringer, hvilket nok er meget naturligt.

Svendborg startede i stærkeste opstilling, men kunne alligevel ikke formå at sætte Horsens på plads. De var dog foran i store dele af første halvleg, men efter pausen gik gassen lidt af ballonen.

Efter indhoppet fra Kevin Larsen, kunne gæsterne ikke stille meget op. En overgang forsøgte de sig med zoneforsvar, som hjalp lidt på problemerne med den stærke dansker. Uden for feltet have Horsens dog Lawrence Alexander huserende, og han endte med at ramme fire treere i kampen.

Svendborg fik lov at snuse til sejren mod slutningen af tredje periode, efter nogle gode aktioner af især Demonte Flannigan. Det var og Michael Moore og Sebastian Åris der sørgede for føringen på 55-59 lidt over halvvejs i tredje periode.

Den stilling var dog sidste gang gæsterne fik lov at smage på sejren. For efterfølgende gik Horsens på et 13-1 run, og så var hjemmeholdet hurtigt foran med otte.

Her fra førte Horsens resten af kampen, og tog fuldstændig modet fra Svendborg, som ellers havde mulighederne for at komme tilbage.

Kevin Larsen ligner Årets Spiller

I takt med at grundspillet spidser til, så kan snakken om årets spiller også så småt startes. Kevin Larsen kan man bestemt ikke komme uden om, og med sine 24 i point i aftenens kamp, var det 13. gang i træk han har scoret +20 point.

Lawrence Alexander spillede også en kanon kamp med 21 point. Mens det for Svendborg var Demonte Flannigan der var den store profil med 17 point, 9 rebounds og 4 assist.

Næste kamp for Svendborg er mod Stevnsgade den 8. februar, mens Horsens først skal spille igen den 14. når Bakken Bears atter kommer på besøg.

Skrevet af

Casper er 34 år og partner i Fullcourt.dk Aps. Han står primært for den daglige drift af virksomheden bag hjemmesiden, og sørger for at al det tekniske omkring siden fungere. Derudover bidrager han med korte artikler og posts fra primært dansk basket.

Andre artikler med dette emne

Svendborg Rabbits

Mads Andersen har oplevet presset som cheftræner i en af Danmarks største basketballklubber på både godt og ondt.

Basketligaen

Svendborg Rabbits-anføren Adam Heede-Andersen var meget tilfreds med indsatsen fredag aften.

Basketligaen

Weekenden blev skudt i gang med et brag i Arena Svendborg, da BK Vejen måttet se sig slået af Svendborg Rabbits.

Basketligaen

BMS Herlev og BK Vejen slog lørdag eftermiddag hovederne sammen, og her var det gæsterne, der stod tilbage med den største tilfredshed.

Basketligaen

Samarbejdet stoppede før det for alvor begyndte: Sydfynsk klub og ung amerikaner skilles efter kun to kampe.

Bakken Bears

Der var torsdag aften lagt op til en vaskeægte klassiker i dansk basket, da Bakken Bears og Horsens IC tørnede sammen. Efter en tæt...

Basketligaen

Boden Skunberg debuterede for Horsens IC torsdag aften, hvilket han gjorde med bravur, da han sluttede som kampens topscorer.

Basketligaen

Horsens IC hentede torsdag aften sæsonens første sejr i sæsonåbneren, og allerede nu mærker en af klubbens profiler nogle forandringer efter trænerskiftet.