Horsens IC har hentet den tidligere Bakken Bears- og Bears Academy-spiller Liam Churchill.
Det har Horsens IC meldt ud på sin facebookside.
Churchill, der tidligere på måneden blev udtaget til det danske landshold, kommer til Horsens efter et ophold på college hos Idaho State University. I den forgangne sæson snittede han 7,3 point og tre rebounds.
“Jeg er glad for at Liam bliver en del af holdet. Han er en høj og atletisk guard, som kan spille både 1 og 2-positionen,” fortæller HICs cheftræner, Lukas Varga, til klubbens facebookside.
Danskeren spillede to år på college og ser nu frem til at vende tilbage til Basketligaen:
“Jeg glæder mig til at komme tilbage til dansk basket, og jeg glæder mig til at spille i HIC foran de gule fans,” siger han.
Hos Idaho State var Churchill holdkammerat med landsmanden Louis Stormark, der ligeledes tidligere har været inde over det danske herrelandshold.
Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)









































































