Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Horsens forlænger med dansk landsholdsspiller

Horsens IC har forlænget kontrakten med den danske landsholdsspiller Frederik Rungby.

Horsens IC kan i dag glæde deres fans med, at de har forlænget med en af klubbens kulturbærere. Landsholdsspilleren Frederik Rungby har sat sin underskrift på en kontrakt gældende for yderligere to sæsoner.

Det bliver Frederik Rungbys femte sæson i Horsens. Han kom til klubben tilbage i 2012 fra Bakken Bears. Her blev det til to sæsoner, inden Rungby vendte snuden mod Gentofte, hvor SISU stod klar med en kontrakt. Her spillede han en vigtig rolle gennem to sæsoner, inden det altså blev til en retur til Østjylland.

I sidste sæson snittede Rungby 6.1 point, 4.3 rebounds og 1.9 assist, men hans styrke lægger i det defensive arbejde, hvor han flere gange af medspillere er blevet udnævnt til holdets mest dynamiske og bedst forsvarende spiller.

Skrevet af

Skribent på Basketligaen siden 2013. Dansk basket er den klare favorit, men der følges med i basket på internationalt plan både i NBA og Europa.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Basketligaen

Svendborg Rabbits trak det længste strå i kampen om metal torsdag eftermiddag.

Bakken Bears

Bakken Bears knuste Horsens på ny og er dermed klar til DM-finalen for den 24. gang i streg.

Basketligaen

Basketball er ikke ens overalt, og det har Tony Wroten mærket på egen krop.

Basketligaen

Amerikanerens tid i Danmark gik næppe som ønsket, og den hårde start sætter han nu ord på.