Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Dominerende tredje periode hjalp Horsens IC til sejr

BC Copenhagen fortsætter stimen af kampe uden sejre. Søndag blev de på udebane slået af Horsens IC med 97-76.

Foto: MJ Horsens

Tredje gang blev ikke lykkens gang for BC Copenhagen.

Søndag var BC Copenhagen på besøg hos Horsens IC i Forum Horsens. Holdet fra hovedstaden har startet sæsonen med nederlag i de første to kampe, og søndag havde de muligheden for at bryde den negative stime.

Men østjyderne ville det anderledes og tildelte Copenhagen deres tredje nederlag i sæsonen.

Resultaterne er ikke gået københavnernes deres vej, men det må være opløftende for cheftræner Jeffrey Fawme og resten af trænerstaben, at den nyansatte amerikanske forward Nathan Scott fik en god debut for klubben. Mod HIC noterede Scott sig for 21 point, fire rebounds, tre assists, et enkelt steal og to blocks.

Med til historien skal det lyde, at kampprogrammet ikke ligefrem har gjort BC Copenhagen nogen tjeneste. Copenhagen har mødt de forventede tophold Randers Cimbria, Team FOG Næstved og Horsens IC i deres første tre kampe.

Tredje periode ændrede kampen

´De Gule´ fra Horsens startede opgøret på fineste vis og bragte sig efter ti minutters spil foran med 22-15. I anden periode var det dog gæsterne, der så bedst ud.

BC Copenhagen, anført af den erfarne center Durell Vinson aka Mr. Double-Double, der spillede en stor kamp, kæmpede sig så småt ind i kampen i løbet af anden periode, hvorfor stillingen var helt tæt i pausen. Efter første halvleg var HIC foran med 37-35.

Udeholdet var så absolut med i kampen, spændingen var intakt og sæsonens første sejr til Copenhagen var indenfor rækkevidde – lige indtil den ikke var det længere.

Horsens IC kom ud til anden halvleg med speederen i bund, og hjemmeholdet havde ikke i sinde at se sig tilbage efter Copenhagen, der ikke kunne følge med. På vej ind til fjerde periode var Horsens foran med 70-49, og så var kampen næsten afgjort.

Horsens IC holdt stand i fjerde periode, som sluttede helt lige 27-27. Horsens IC besejrede således Copenhagen med cifrene 97-75.

“Der var nogle bump på vejen i kampen, men jeg er meget tilfreds med den måde, som vi kom ud på i tredje periode. Det vigtigste var at bevare troen på os selv, ” fortalte cheftræner Lukas Varga om den suveræne tredje periode til Horsens Folkeblad.

Kampens topscorer var Durell Vinson med 23 point. Vinson havde derudover svimlende 19 rebounds, fire assists og to steals.

Chris Lykes blev topscorer for Horsens med 22 point. Liam Churchill scorede 18 point, hvilket er hans højest indtil videre i denne sæson.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Basketligaen

Svendborg Rabbits trak det længste strå i kampen om metal torsdag eftermiddag.

Bakken Bears

Bakken Bears knuste Horsens på ny og er dermed klar til DM-finalen for den 24. gang i streg.

Basketligaen

Basketball er ikke ens overalt, og det har Tony Wroten mærket på egen krop.

Basketligaen

Amerikanerens tid i Danmark gik næppe som ønsket, og den hårde start sætter han nu ord på.