fbpx
Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Bakken Bears

De unge danske talenter udmærkede sig, da Bakken Bears moste BK Amager

En ung udgave af Bakken Bears-truppen kom, så og sejrede, da de fredag udspillede BK Amager med 69-107.

Foto: Basketfotografen

Gustav Knudsen, Noah Churchill og Silas Oriane viste vejen, da Bakken Bears fredag aften på udebane i Amagerhallen udspillede BK Amager med cifrene 69-107.

De dominerende bjørne fra Aarhus, der i disse tider har et travlt program med kampe i Basketligaen og flere udebaneture rundt omkring i Europa i European North Basketball League (ENBL), rystede posen til kampen mod Amager og startede opgøret med en næsten dansk startfemmer.

Anders Sommers fem udvalgte bestod nemlig af de danske stortalenter Noah Churchill, Magnus Høj, Marcus Vinther og Gustav Knudsen – og så havde amerikanske Malik Parsons lige sneget sig ind som den femte.

Sidstnævnte danske spiller, Gustav Knudsen, var en af kampens bedste, da han med 27 point, tre rebounds, tre assists og hele seks steals var den bedste spiller for Bakken Bears, men flere af de unge talenter udmærkede sig mod ligaens bundprop.

Bakken var for stærke

Fra kampens start kunne hjemmeholdet følge med Bjørnene, men som forventet gik det pludseligt rigtig stærkt i anden periode, hvor Bakken-føringen gik fra at ligge omkring ti point til at komme op på 25 point.

I pausen var Bakken foran med 22 point. Alt gik efter planen for udeholdet, der gav godt med minutter til de unge danske talenter, der trods flere sparede spillere såsom Darko Jukic og Michel Diouf var flankeret af masser af erfaring i Skyler Bowlin og Ryan Evans.

BK Amager kom stærkt ud efter pausen og spillede sin bedste offensive periode i kampen, men Amagerkanerne måtte sande, at Bakken simpelthen havde for mange strenge at spille på – også i fraværet af Jukic og Diouf.

I fjerde periode lukkede Bakken kampen og sejrede med cifrene 69-107.

BK Amager kunne være tilfredse med tredje periode

Tredje periode blev vundet smalt af Bakken, men starten på anden halvleg var dog et lyspunkt for BK Amager, da de matchede solidt op med de danske mestre. En af de spillere, der virkelig gjorde en forskel for Amager i tredje periode, var Andrew Sims, der også blev kampens topscorer.

Sims scorede 14 point alene i tredje periode og leverede generelt en flot kamp.

Den 24-årige amerikaner var effektiv i offensiven, hvor han også fik trukket flere fejl på Bakken-spillerne og blev sendt på straffekastlinjen. Sims noterede sig for en imponerende double-double med game high 34 point og ti rebounds, halvdelen var offensive rebounds.

Amagers Oscar Quackenbush, der missede mange skud fra distancen, sluttede med 16 point.

For gæsterne fra Smilets By leverede Noah Churchill 16 point og fem assists, mens Silas Oriane scorede 15 point, tog fire rebounds og stjal fire bolde.

Det unge 17-årige stortalent Frederik Drejer, der var ude med en skade i hele december, var tilbage i Bakken-trøjen mod Amager og satte otte point.

Magnus Høj scorede ni point og havde fem rebounds.

Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Der var lagt op til et revancheopgør for de forsvarende danske mestre, Bakken Bears, da de på hjemmebane i Vejlby Risskov Hallen tog imod...

Basketligaen

De næste 2 år streames alle Basketliga-kampe på Ekstra Bladet+.

Bakken Bears

Anders Sommer tager skridtet direkte fra Basketligaen til EuroLeague.

Basketligaen

Trupbygningen i Svendborg Rabbits skrider stille og roligt frem, og tirsdag eftermiddag løftede klubben sløret for endnu en spændende tilgang.

Basketligaen

Vejen Basket er godt i gang med sammensætningen af næste sæsons trup.

Basketligaen

Mathias Bak Christensen er igen at finde på holdkortet hos BC Copenhagen.

Basketligaen

Amerikanske Max Murrell er ny mand i Holbæk-Stenhus.

Basketligaen

Martin Poulsen er blevet udstyret med en ny aftale i BC Copenhagen.