14. gang var lykkens gang for BMS Herlev, der lørdag eftermiddag langt om længe fik smagt sejrens sødme i Basketligaen. BMS Herlev besejrede theView Copenhagen på udebane med 80-85.
Ligaens yngste mandskab, der i denne sæson i højere grad har bevæget sig hen mod udvikling af unge spillere fremfor at hente udlændinge til klubben, havde forud for lørdagens opgør mod theView Copenhagen ikke vundet en kamp i landets bedste række, siden de mødte BK Amager den 4. december.
Herlev-holdet havde tabt hele 13 kampe i streg, men lørdag fik de hul på bylden mod Nørrebroholdet, der i den seneste tid har haft gang i en stime, der står i tydelig kontrast til BMS Herlev.
theView Copenhagen, der må færdiggøre sæsonen uden deres store stjerne Zeke Moore, tabte dermed for anden gang i træk, efter de havde vundet fem kampe i streg.
Copenhagen startede ellers kampen fint ud og var i pausen foran, men gæsterne stemplede for alvor ind i opgøret i tredje periode, som de vandt med 16-28. Kampen forløb jævnbyrdigt, men Herlev formåede at trække sejren i lands trods en sejr på 19-16 til værterne i fjerde periode.
BMS Herlev vandt kampen med 80-85.
Kampens topscorer blev Herlevs Andreas Mortensen med 27 point.
Topscorer for hjemmeholdet var Jacob Hoffman med 22 point. Trepointsspecialisten skød seks for syv fra distancen.
Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)









































































