Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Basketligaen

Bears Academy taber med 1 point

Bears Academy måtte igen indse et knusende nederlag i kampens døende sekunder. Denne gang mod Værløse Blue Hawks, der nu gør selskab med BMS Herlev Wolfpack på førstepladsen i Pro B.

Bears Acadamy skulle i ilden igen efter gårsdagens nederlag til Copenhagen Basketball. Denne gang drejede det sig om Værløse Blue Hawks, der var pisket til sejr, hvis de skulle følge trop med BMS Herlev Wolfpack i toppen af Pro B.

Mange havde forudset en tæt dyst, og det fik vi. Det var tydeligt, at BA havde finpudset deres ballhandling fra lørdagens kamp, samtidigt var de giftige under kurven, hvor de erhvervede flest af deres point.

Omvendt forsøgte Værløse at bringe deres profil Mathias Bak på banen i en-mod-en situationer bag buen. Bak var giftig som altid og kvitterede med 11 point inden første pause til stillingen 19-19.

For hjemmeholdet var det the big fella Keane Thomann, der ledte tropperne med point og i reboundspillet. Han var i sandhed en mundfuld for Værløses defensiv, der måtte se sig slået på Thomanns drøjde.

Anden periode var forholdsvist hektisk med korte posssessions og mange brændte skud fra begge hold. Derfor formåede ingen af holdene at skabe momentum og dermed en nævneværdig føring.

Thomann vs. Møller

Tempoet var flyvende fra starten af anden halvleg, hvor Keane Thomann og Værløses Peter Møller havde gang i et rent skydetelt. Det var dog BA, der kom bedst fra start delvist grundet Magnus Mølgaard, der havde magneter i hænderne, hvilket skaffede BA adskillige steals og point på de efterfølgende possessions. Men for hver gang Bears Academy satte point på kontoen, sagde Peter Møller: ”tjek det her”, mens han gang på gang lagde kuglen i nettet.

Alt var derfor helt lige inden sidste periode, hvor Peter Møllers kompagnoner begyndte at vise tegn på liv, mens han selv gik ned i gear. Begge hold havde problemer med at få nettet til at blafre, hvilket holdt kampen helt lige.

BA var som bekendt involveret i en gyser dagen forinden, hvilket må have kostet dyrebare kræfter, men de nægtede at gå væk, hver gang Værløse forsøgte at trække fra. På Værløses andensidste possession kunne BA bringe sig i front med en treer. Det gjorde de, uden tøven, da en iskold Mads Bro trak op bag buen og sendte den afsted til stillingen 73-72.

Så var det Værløses tur med 13 sekunder tilbage af opgøret. Peter Møller blev fejlet let og måtte en tur på linjen. Han var usvigelig sikker og satte begge skud.

Så var det hjemmeholdets tur nu med ni sekunder tilbage på uret. Her fandt Marius Sørensen en fri Magnus Mølgaard, der med en treer kunne lukke ballet, men præcisionen manglede og Bears Academy tabte med et point; 73-74.

Banens bedste

For hjemmeholdet var Keane Thomann i beast mode med 22 point og ti rebounds, mens Peter Møller brændte nettet svedent med 31 point og fire rebounds.

Skrevet af

Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

BK Vejen har været på rov hos fynboerne, hvor man har landet en aftale med en af klubbens unge danskere.

Basketligaen

BK Vejen har sikret sig en amerikansk point guard direkte fra college.

Basketligaen

Bakken Bears kunne senest lade sig hylde som danske mestre, men nu står en ny sæson for døren.

Basketligaen

Efter en formidabel sæson for Værløse Blue Hawks i Basketligaen skifter han nu til Spanien.

Bakken Bears

De danske mestre har sikret sig underskriften fra endnu en profil til den kommende sæson.

Basketligaen

Svendborg Rabbits trak det længste strå i kampen om metal torsdag eftermiddag.

Basketligaen

Efter en forrygende sæson for Bears Academy er det nu tid til et trænerskifte.

Bakken Bears

Bakken Bears knuste Horsens på ny og er dermed klar til DM-finalen for den 24. gang i streg.