fbpx
Forbind med os

Hej, hvad søger du efter?

Bakken Bears

Bakken Bears sejrede sikkert over BK Amager

Bakken Bears vandt stensikkert med 76-105 lørdag eftermiddag, da de gæstede Amagerhallen og BK Amager.

Foto: Championsleague.basketball

Det var top mod bund, da Bakken Bears lørdag kom forbi Amagerhallen og BK Amager.

Forud for Amagerkanernes møde med de 20. dobbelte dansk mestre havde BK Amager blot vundet to kampe i ni forsøg, så udsigten til sæsonens tredje sejr og to point så ikke just gode ud .

Bakken Bears var i midtugen en tur i Jerusalem, Israel, hvor det danske Champions League-hold krydsede klinger med Hapoel Bank Yahav Jerusalem. Det danske mandskab måtte for fjerde kamp i træk i Champions League forlade banen med et nederlag. Hapoel Jerusalem slog Bears med 89-80.

Dog blev Champions League-braget og den lange hjemtur ikke en faktor i lørdagens ene kamp i Basketligaen.

Bakken Bears, der i forbindelse med kampen blev coachet af assistenttræner Florian Wedell grundet sygdom hos cheftræner Anders Sommer, kontrollerede begivenhederne og besejrede BK Amager med 76-105. Opgøret var Wedells cheftræner debut på liganiveau.

Annonce. Scroll for at læse videre.

Bears satte sig tidligt på kampen, men i pausen var føringen ikke nær så overbevisende som i tidligere kampe mod BK Amager. Stillingen i pausen var 31-44, så Bakken havde trods alt fået etableret et komfortabelt forspring.

Dette forspring blev blot udbygget i anden halvleg, som aldrig blev særligt spændende. Bakken Bears undgik et comeback til hjemeholdet og kunne derfor forlade Djævleøen med en sejr på 76-105.

Kampens mest scorende spiller var Amagers Magnus Bjørnå med 20 point. De 20 point er Bjørnås season high. Bjørnå sluttede dertil med syv rebounds.

For Bakkens vedkommende var Gustav Knudsen topscorer med 19 point. Det højtflyvende danske stortalent spillede en rigtig flot kampe og leverede flere flotte highlights.

Bjørnene roterede flittigt i opgøret, hvilket rystede godt med minutter af sig til dobbeltlicensspillerne Marcus Vinther og Magnus Høj Madsen, der fik henholdsvis 18 og 13 minutter på gulvet.

Annonce. Scroll for at læse videre.
Skrevet af

Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)

Andre artikler med dette emne

Basketligaen

Trupbygningen i Svendborg Rabbits skrider stille og roligt frem, og tirsdag eftermiddag løftede klubben sløret for endnu en spændende tilgang.

Basketligaen

Vejen Basket er godt i gang med sammensætningen af næste sæsons trup.

Basketligaen

Mathias Bak Christensen er igen at finde på holdkortet hos BC Copenhagen.

Basketligaen

Amerikanske Max Murrell er ny mand i Holbæk-Stenhus.

Basketligaen

Martin Poulsen er blevet udstyret med en ny aftale i BC Copenhagen.

Bakken Bears

Bakken Bears har forstærket truppen med amerikanske Sam Sherry, der kommer til klubben på en etårig aftale.

Basketligaen

Svendborg Rabbits er klar med en ny spiller, der skal dominere under kurven.

Basketligaen

BK Amager gik efter en flot sæson 2024/25, der endte med et nederlag i Playoff B-finalen, en spændende sommer i møde. Amagerkanerne rådede over...

Annonce