Magnus Møllgaard vender hjem.
Onsdag eftermiddag skriver Bakken Bears på sin Facebookside, at de har hentet den danske landsholdsbobler retur til Aarhus efter tre sæsoners fravær.
I 2022 forlod han barndomsklubben i jagten på succes i Spanien.
Det blev til to og et halvt år i Sydeuropa, inden han midtvejs i den forgangne sæson gjorde comeback i Basketligaen.
Møllgaard skrev under med Bakkens ærkerival, Horsens IC, men opholdet hos De Gule blev til et kort et af slagsen.
Nu er han tilbage i Aarhus, og han ser frem til den kommende sæson, hvor det står på Champions League-basket, hvis alt går efter planen.
– Næste sæson ser jeg meget til frem, at vi skal spille på et højt niveau i Europa. Jeg har spillet her i klubben før, og det skal ikke være nogen hemmelighed, at det har været en drøm for mig at spille her igen. Så at vende tilbage nu, hvor klubben igen skal spille på et højt europæisk niveau, var en no-brainer for mig, siger Magnus Møllgaard i en video på klubbens Facebookside.
Møllgaard snittede 6,6 point, 2,3 rebounds, 1,4 assists og et enkelt steal per kamp i HIC-trøjen.
Jeg er sidens chefredaktør og har været det siden februar 2021. Jeg er 24 år og bosat i Aarhus, hvorfor jeg ofte kan findes ude i Vejlby-Risskov Hallen til Bakken Bears´ hjemmekampe. (sebastian@fullcourt.dk)
