Dominique Hawkins måler 183 cm, vejer 87 kg og er 23 år gammel. Han beskrives som en hyper-atletisk og hurtig spiller med forsvarspil som en af hans spidskompetencer. Endvidere er han begavet med en imponerende springstyrke. Hawkins ankommer til Horsens mandag og skal prøvetræne med holdet ugen ud. Herefter vil ledelsen i Horsens IC træffe beslutning om, hvorvidt han er den spiller, som klubben leder efter som erstatning for Denzel Ingram.
Hawkins har præsenteret en imponerende High School karriere, hvor han var med til at vinde statsmesterskabet for Kentucky. Her blev han tildelt titlen som Mr. Basketball og State Gatorade Player of the Year, med et snit på 20,4 point og 5,3 rebounds. I de seneste 4 år har han repræsenteret NCAA div. 1 – Kentucky Wildcats og i hans seniorår snittede han for dem ca. 20 minutter pr. kamp, med 5 point og 2 assists i gennemsnit.
Hawkins var bl.a. holdkammerat med De’Aron Fox og Malik Monk, begge spillere der blev draftet denne sommer til NBA. Hawkins var hos Kentucky back-up guard for netop De’Aron Fox. Hawkins selv, spillede 2 kampe for Sacramento Kings i NBA Summer League med et snit på 2,5 point og det lykkedes for ham at komme med i dette års NBA-draft, uden at han dog blev draftet af nogen af NBA-klubberne.
Hawkins er endvidere en mand af mange talenter, da han også i løbet af sommeren har været til prøvetræning som defensive back hos NFL klubben Philadelphia Eagles, og der var endvidere også interesse fra NFL klubberne Chicago Bears og Dallas Cowboys. Hawkins hjerte brænder dog mest for Basketball, hvorfor han nu er at finde til prøvetræning i Horsens IC.
Denne profil bruges som forfatter til artikler med indhold fra flere af vores skribenter i samme artikel. F.eks. forudsigelser og gennemgange af hold og spillere, fra diverse turneringer.









































































