I går offentliggjorde den italienske basketballklub Leonis Roma en ny spiller med solide statistikker. Årets spiller i Basketligaen, Roberto Gallinat, skifter den gule Horsens-trøje ud med italienske klæder. Det skriver klubben på deres Facebook-side.
“Jeg har altid ønsket mig at komme til Rom. Det er meget overvældende, at jeg får muligheden nu,” siger den unge amerikaner.
Det blev altså til blot en sæson i gult. Den 23-årige guard efterlader sig en statistik med 19 points, 3,5 rebounds og 1,6 assists for Horsens IC. Og de gode præstationer har gjort ham sulten efter mere.
“Nu vil jeg gå efter det højest mulige mål, jeg kan. Jeg skal hjælpe Leonis med at vinde mesterskabet,” siger han.
Leonis Roma ligger nummer 13 ud af 14 hold i den næstbedste italienske række.
En særlig start på karrieren
Roberto Gallinat startede sin professionelle karriere i Horsens. Men pusten blev dog taget lidt af ballonen, fortæller han:
“Jeg nød virkelig at spille i Horsens. Jeg kunne godt lide den aggressive spillestil, som vi gjorde brug af. Desværre nåede vi aldrig til slutspillet, hvilket ærgrer mig.”
Men på trods af et aflyst slutspil, der måtte aflyses på grund af coronavirus, så er amerikaneren alligevel tilfreds med sit ophold. En del af æren går til de mange fans, der troligt har mødt op til kamp.
“Det var en stor oplevelse at spille med Horsens-fans i ryggen. Jeg vil gerne takke dem for deres altid stærke opbakning,” siger han.
Skribent på Fullcourt. Dækker hovedsageligt den danske basketliga.









































































