Der var lagt op til et spændende møde mellem Horsens og Aalborg torsdag aften i forum Horsens. Horsens var uden Skyler Bowlin, der sad ude med en skade, og Aalborg havde 2 nye spændende spillere klar. Men Horsens ditto fik en afgørende rolle i kampen, som Horsens til sidst vandt rimelig sikkert.
Med Skyler Bowlin ude med en skade, så lå meget af spillet i hænderne på hjemmeholdets Vedran Borovcanin. Med 24 point, 11 assist, 9 rebounds og 7 steals var han manden der gik forrest for de gule. I modsatte lejr var det den nyankomne Nic Okorie der satte dagsordenen med 26 point. Desværre for ham, så blev han ramt af amerikaner-sygen, og måtte udgå med sin 5. fejl kort før tid.
Det blev en overraskende tæt affære, hvor Horsens hele tiden var lidt foran. Men mod slutningen lugtede Aalborg kort til sejren. Midtvejs i sidste periode kunne de bringe sig foran med 73-71. Føringen holdte dog ikke længe, for her tog Horsens nye amerikaner Marquis Addison over. Med 9 ubesvarede point, heraf 6 fra Addison, så fes gassen af ballonen for Aalborg som ellers havde kæmpet flot.
Med blot 2 point i kampens sidste 4 minutter, lykkedes det derfor ikke Aalborg at gøre kampen spændende til sidst. Horsens satte nemlig 13 point på tavlen, og kunne dermed hive en forholdsvis sikker sejr i land på 84-75.
Der var sådan set pæne præstationer af samtlige nye spillere. Marquis Addison med 22 point, men også han blev fejlet ud. Den nye store mand for Horsens, Baye Keita fik også en fornuftig debut med 8 point og 3 blocks.
I den anden lejr var det som før nævnt Nic Okorie der gik forrest med 26 point. Den tilbagevendte Mike Dejvorek havde også en fin kamp med 17 point og 6 rebounds.
Foto: Mikkel Thomassen
Casper er 34 år og partner i Fullcourt.dk Aps. Han står primært for den daglige drift af virksomheden bag hjemmesiden, og sørger for at al det tekniske omkring siden fungere. Derudover bidrager han med korte artikler og posts fra primært dansk basket.









































































